| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku

Podwyższenie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku jest wynikiem przyjęcia przez rząd tzw. ustawy okołobudżetowej. Zawarte w ustawie postanowienia dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu.

Rząd przyjął 2 października tego roku projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, która według deklaracji ma charakter komplementarny i dopełnia przyszłoroczny projekt budżetu, zapewniając przy tym jego prawidłową realizację. Jednym z istotniejszych postanowień tejże ustawy dla przeciętnego konsumenta jest wprowadzenie zmian w podatku akcyzowym od alkoholu etylowego, wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego.

Zgodnie z projektem, akcyza na alkohol etylowy ma wzrosnąć o 15 proc., co obrazując oznacza wzrost ceny ½ litrowej butelki wódki 40% o 1,80 zł (z VAT-em). W zakresie wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego, przewiduje się podwyżkę akcyzy o 5 proc.

Zobacz także: Akcyza na gaz od 1listopada 2013 r.

Zdania w kwestii słuszności podwyższenia akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe są podzielone. Zdaniem producentów wyrobów alkoholowych i tytoniowych, podwyżka akcyzy nie przyniesie budżetowi spodziewanych korzyści, a tylko zaszkodzi branży, skutkując rozwojem szarej strefy.

W kwestii zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, rząd wskazuje, iż wzrost stawek podatku akcyzowego na papierosy jest konieczny, ze względu na wymóg osiągnięcia w przyszłości wprowadzonego dyrektywą unijną wyższego, unijnego minimum podatkowego na papierosy. Dyrektywa ta stanowi, iż od 1 stycznia 2014 r. minimalny całkowity podatek akcyzowy na papierosy ma wynieść 60 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji, przy czym podatek ten musi wynieść nie mniej niż 90 euro na 1000 sztuk od wszystkich papierosów. Sam susz tytoniowy, czyli suchy tytoń nie będący jeszcze wyrobem tytoniowym, na gruncie ustawy o podatku akcyzowym, nie jest wyrobem akcyzowym. Brak jest też w obecnym stanie prawnym regulacji pozwalających na monitorowanie obrotu suszem tytoniowy, co przyczynia się do rozwoju nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Uznanie suszu za wyrób akcyzowy i nałożenie na niego podatku akcyzowego, zabezpiecza zdaniem rządu wpływy do budżetu państwa oraz przeciwdziała rozszerzaniu się szarej strefy, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Podobnie podatkiem akcyzowym zostanie objęty cydr i perry (fermentowane napoje niskoalkoholowe z jabłek i gruszek). Stworzy to kolejną, nową kategorię wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a więc zapewni większe wpływy do budżetu państwa.

Polecamy serwis: Zakres opodatkowania

Narzędzia księgowego

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY26
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto ("CDZ") jest wiodącą, niezależną kancelarią prawną zatrudniającą blisko 40 wykwalifikowanych specjalistów, działających we wszystkich istotnych dziedzinach prawa.

Zostań ekspertem Infor.pl »