| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Podmiot prowadzi sprzedaż suchego tytoniu, który nie spełnia definicji wyrobu tytoniowego. Odbiorcami tych wyrobów są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z produkcją papierosów lub tytoniu do palenia, jak również osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Czy sprzedaż suchego tytoniu jest objęta podatkiem akcyzowym?

Odpowiedź KIP:

W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), wprowadzonej ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1456), od dnia 1 styczna 2013 r. susz tytoniowy jest wyrobem akcyzowym (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym).

Definicja suszu tytoniowego została zawarta w art. 99a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym za susz tytoniowy uznaje się suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą jest między innymi sprzedaż suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy (art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).

Zatem w przypadku, gdy podmiot dokona sprzedaży suszu tytoniowego producentowi papierosów lub tytoniu do palenia, który posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego lub pośredniczącemu podmiotowi tytoniowemu, czynność ta nie będzie objęta podatkiem akcyzowym.

Natomiast w sytuacji, gdy sprzedaż suszu tytoniowego realizowana będzie na rzecz osoby fizycznej, która nie posiada statusu pośredniczącego podmiotu tytoniowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy, wówczas zgodnie z cytowanym wyżej przepisem, sprzedaż taka będzie objęta podatkiem akcyzowym.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

Czynsz najmu samochodu osobowego w kosztach bez kilometrówki

Podróże służbowe 2013

Należy w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z art. 99a ust. 6 pkt 2 ustawy nie dokonuje się sprzedaży suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy luzem bez opakowania. Na podmiocie dokonującym sprzedaży suszu tytoniowego innemu podmiotowi niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy ciąży obowiązek oznaczenia tego suszu podatkowymi znakami akcyzy (art. 116 ust. 1a ustawy).

Stawka akcyzy na susz tytoniowy wynosi 218,40 zł za każdy kilogram, a w przypadku sprzedaży suszu tytoniowego bez oznaczenia znakami akcyzy – 436,80 zł za każdy kilogram (art. 99a ust. 3 i ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ21
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »