| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Mija termin przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK

Mija termin przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK

Duzi przedsiębiorcy (oraz podatnicy VAT niebędący przedsiębiorcami, ale spełniający kryteria uznania ich za duże podmioty) w sierpniu po raz pierwszy powinni przesłać Ministrowi Finansów informacje o prowadzonych ewidencjach zakupu i sprzedaży VAT. Informacja obejmuje lipcową ewidencję zakupu i sprzedaży VAT i należy ją złożyć do 25 sierpnia. Informację tę należy przekazać w formie elektronicznej odpowiadającej strukturze tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego.

W pierwszym etapie wdrażania nowego obowiązku informacyjnego, który w ostatecznym efekcie ma objąć wszystkich podatników VAT, obowiązek ten został nałożony na duże podmioty (przede wszystkim przedsiębiorców). Mali i średni przedsiębiorcy (oraz podatnicy VAT niebędący przedsiębiorcami, ale spełniający kryteria uznania za podmioty mikro) jeszcze do końca roku nie muszą przesyłać swoich ewidencji VAT Ministrowi Finansów.

Obowiązek ten obejmie ich od 1 stycznia 2017 r., co oznacza, że pierwszą taką informację będą musieli złożyć do 27 lutego 2017 r. (termin przesunięty z 25 lutego, bo w 2017 r. dzień ten przypada w sobotę).

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Natomiast mikroprzedsiębiorcy korzystają ze zwolnienia z obowiązku przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK do końca 2017 r. Obowiązek ten obejmie ich od 1 stycznia 2018 r., co oznacza, że po raz pierwszy złożą taką informację do 26 lutego 2018 r. (termin przesunięty, bo w 2018 r. 25 lutego przypada w niedzielę).

Oprac. Ewa Sławińska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK