| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT

Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT

Ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przechowywania wszystkich dokumentów i ewidencji związanych z rozliczenie podatku VAT. Każdy podatnik ma obowiązek ich przechowywania do czasu upływu terminu przedawnienia.

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 130d ust. 3 i art. 134 ust. 3 ustawy.

Czym jest ewidencja?

Rozpatrując kwestię przechowywania dokumentów dla potrzeb podatku VAT, wyjaśnienia wymaga, co ustawodawca rozumie pod pojęciem ewidencji. Otóż, zgodnie z art. 113 ust.3 ustawy o VAT ewidencja w szczególności powinna zawierać takie dane, które pozwolą określić: przedmiot i podstawę opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego, korektę podatku należnego, kwotę podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korektę podatku naliczonego, kwotę podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT, np. z powodu nie przekroczenia wartości sprzedaży o kwotę 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Ustawodawca nie określa dokładnej formy jaką powinna przybrać ewidencja, ważne jest jednak aby zawierała wszystkie określone przepisami elementy.

Szczególnym rodzajem ewidencji są kasy rejestrujące. Należy jednak zastrzec, że nie chodzi o obowiązek przechowywania samych kas rejestrujących, lecz sporządzanych przez nie dokumentów, tj. raportów fiskalnych (dobowych i miesięcznych) oraz kopii dokumentów kasowych.

Jakie są zasady przechowywania faktur?

Jeżeli chodzi natomiast o sposób przechowywania faktur. Należy wskazać, że:

- podatnicy przechowują faktury wystawione przez siebie albo w swoim imieniu, także faktury wystawione ponownie;

- przechowywania faktur następuje w podziale na okresy rozliczeniowe (istotne jest aby sposób ich przechowywania zapewniał łatwe ich odszukanie i autentyczność pochodzenia, a także integralność treści oraz ich czytelność);

- podatnicy, którzy posiadają siedzibę działalności gospodarczej np. w Polsce przechowują faktury na terenie Polski. Od tego obowiązku istnieje jednak kilka odstępstw np. faktury mogą być przechowywane poza terytorium kraju siedziby w formie elektronicznej w sposób umożliwiający organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej dostęp do nich on-line;

- podatnicy mają obowiązek zapewnić bezzwłoczny dostęp organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na ich wezwanie. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników, którzy przechowują faktury w formie elektronicznej jak i papierowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak długo przechowywać faktury?

Wszystkie ewidencje, faktury VAT i inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług należy przechowywać do czasu upłynięcia terminu przedawnienia podatkowego. Co do zasady termin ten wynosi 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku wynikającego ze zobowiązania podatkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »