| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Ewidencja VAT > Wystawienie noty korygującej a korekta JPK_VAT

Wystawienie noty korygującej a korekta JPK_VAT

Czy w przypadku błędu w nazwie nabywcy (literówka) wymagana jest korekta JPK_VAT? Podatnik otrzymał od nabywcy notę korygującą. Czy w takiej sytuacji jest zobowiązany do sporządzenia korekty JPK_VAT? Jak się sporządza taką korektę?

Wystawienie noty korygującej przez nabywcę nie zawsze skutkuje koniecznością skorygowania pliku JPK_VAT. Błąd w nazwie kontrahenta (literówka), który nie wpływa na jego identyfikację, nie powoduje konieczności korekty JPK_VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

W obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. trzeciej strukturze JPK_VAT(3), jak i w obowiązującej do końca 2017 r. strukturze drugiej JPK_VAT(2) pola dotyczące danych kontrahenta są obowiązkowe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy sprzedaż jest wpisywana zbiorczo na podstawie raportów kasowych. Dlatego podatnicy są obowiązani do sporządzenia korekty JPK_VAT w przypadku zaraportowania błędnych danych kontrahenta. Nie będzie tak jednak w każdym przypadku. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów:

Korektę JPK_VAT należy złożyć między innymi: w przypadku zmiany pozycji dotyczących: podatku należnego, podatku naliczonego, błędów dotyczących dat, w przypadku zmiany danych kontrahenta uniemożliwiających jego identyfikację.

W związku z tym błąd w nazwie nabywcy (literówka), który nie wyłącza możliwości skutecznej jego identyfikacji (np. po numerze NIP), nie powoduje obowiązku korygowania pliku JPK_VAT.

Co jednak w przypadku, gdy ze względu na istotny błąd jesteśmy zobowiązani do sporządzenia korekty JPK_VAT? Wówczas w polu „Cel złożenia” należy wpisać wartość:

  • „1” – gdy korekta JPK_VAT za dany okres rozliczeniowy jest składana po raz pierwszy,
  • „2” i kolejne gdy składamy korektę nr 2 lub kolejne korekty za dany okres rozliczeniowy.

Taki sposób oznaczania korekt obowiązuje w strukturze trzeciej JPK_VAT, stosowanej od raportowania JPK za styczeń 2018 r.. Tym samym wszystkie pliki JPK (w tym korekty) składane do 31 stycznia 2018 r. muszą zostać przesłane wg dotychczasowej struktury JPK_VAT(2). Natomiast pliki wysyłane od 1 lutego 2018 r., także korekty dotyczące 2017 r., należy składać wg nowej struktury JPK_VAT(3).

Przepisy nie określają terminów złożenia korekty JPK_VAT, ale z wyjaśnień MF wynika, że:

W przypadku podatników obowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę JPK_VAT należy złożyć niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta.

W przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy złożyć niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.

Podstawa prawna:

  • art. 82 § 1b, art. 193a § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 201; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2491

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK