| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Koniec marca 2010 r. przyniósł kilka ważnych decyzji sądowych, które dotyczyły branży leasingowej. W dniu 24 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa korzystne wyroki, w których stwierdził, że koszty ubezpieczenia leasingowego mogą być refakturowane na leasingobiorcę przy zastosowaniu zwolnienia w VAT.

Tydzień później tą samą kwestią zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku; zamiast tego skierował sprawę do składu 7-osobowego, który wyda uchwałę.

Kwestia refakturowania kosztów ubezpieczenia ma duże znaczenie dla całej branży leasingowej. Przypomnijmy, że zgodnie ze standardową praktyką, jaka obowiązuje na tym rynku, leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, a następnie obciąża kosztami ubezpieczenia leasingobiorcę (korzystającego). 

Wspomniana praktyka ma podwójne uzasadnienie.

Po pierwsze
, odpowiada na potrzeby klienta, który chce załatwić wszystkie formalności leasingowe w jednym miejscu; dzięki pomocy leasingodawcy, nie musi osobiście uzgadniać warunków ubezpieczenia z firmą ubezpieczeniową.

Po drugie
, leasingodawca, który zawiera umowy ubezpieczeniowe w dużej ilości, może wynegocjować znacznie lepsze warunki niż jego klient. Tym sposobem dochodzi do obniżenia kosztów.

Polecamy: serwis Leasing

Kontrowersje podatkowe

Opisana powyżej praktyka wiąże się z kontrowersją dotyczącą zasad rozliczania VAT.

Istotą tej kontrowersji jest pytanie, czy leasingodawca – przerzucając koszty ubezpieczenia na leasingobiorcę – może dokonać tzw. refakturowania, tj. wyodrębnić na fakturze koszty ubezpieczenia i zastosować do nich taką samą stawkę VAT, jaką stosuje ubezpieczyciel. W przypadku usługi ubezpieczeniowej oznacza to zastosowanie zwolnienia podatkowego w VAT. 

Niecałe dwa lata temu organy podatkowe przyjęły linię interpretacyjną, wedle której refakturowanie jest niedopuszczalne.

Zdaniem organów, zapewnienie leasingobiorcy ubezpieczenia jest elementem usługi leasingowej i – tak, jak inne opłaty za tę usługę – podlega opodatkowaniu według stawki 22%.

Nie trzeba dodawać, że taka interpretacja oznaczałaby obniżenie atrakcyjności schematu, w którym leasingodawca zapewnia ubezpieczenie leasingobiorcy. Niestety, podejście organów podatkowych zostało zaaprobowane w kilku wyrokach Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Warszawie i Wrocławiu.

Uchwała wszystko wyjaśni?

W tym kontekście bardzo optymistycznym akcentem były sygnalizowane na wstępie dwa wyroki WSA w Warszawie z 24 marca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1888/09 i III SA/Wa 2038/09). W obydwu tych wyrokach sąd uznał, że usługa ubezpieczenia jest odrębnym świadczeniem w stosunku do usługi leasingu, co oznacza, że leasingodawca może ją refakturować z zastosowaniem zwolnienia podatkowego w VAT.

Równo tydzień później, tą samą kwestią zajął się – po raz pierwszy pod rządami obecnej ustawy o VAT – Naczelny Sąd Administracyjny. Przypomnijmy, że jest to sąd drugiej instancji, który rozpatruje skargi kasacyjne od wyroków wydanych przez sądy wojewódzkie.

Rozpatrując jedną z takich skarg na rozprawie z 31 marca, NSA uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku. Uznał bowiem, że kwestia refakturowania ubezpieczenia leasingowego jest na tyle skomplikowana, że jej rozstrzygnięcie wymaga uchwały wydanej w składzie siedmiu sędziów NSA. Tym samym, wydanie wyroku kasacyjnego zostało odsunięte w czasie.

Niemniej jednak, przyjęty tryb postępowania ma istotną zaletę: spodziewana uchwała powinna doprowadzić do ujednolicenia orzecznictwa i usunięcia obecnej niepewności prawnej, jaka towarzyszy rozliczeniom z tytułu ubezpieczenia leasingowego.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK