| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia leasingowego - będzie uchwała NSA

Koniec marca 2010 r. przyniósł kilka ważnych decyzji sądowych, które dotyczyły branży leasingowej. W dniu 24 marca, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa korzystne wyroki, w których stwierdził, że koszty ubezpieczenia leasingowego mogą być refakturowane na leasingobiorcę przy zastosowaniu zwolnienia w VAT.

Tydzień później tą samą kwestią zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku; zamiast tego skierował sprawę do składu 7-osobowego, który wyda uchwałę.

Kwestia refakturowania kosztów ubezpieczenia ma duże znaczenie dla całej branży leasingowej. Przypomnijmy, że zgodnie ze standardową praktyką, jaka obowiązuje na tym rynku, leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, a następnie obciąża kosztami ubezpieczenia leasingobiorcę (korzystającego). 

Wspomniana praktyka ma podwójne uzasadnienie.

Po pierwsze
, odpowiada na potrzeby klienta, który chce załatwić wszystkie formalności leasingowe w jednym miejscu; dzięki pomocy leasingodawcy, nie musi osobiście uzgadniać warunków ubezpieczenia z firmą ubezpieczeniową.

Po drugie
, leasingodawca, który zawiera umowy ubezpieczeniowe w dużej ilości, może wynegocjować znacznie lepsze warunki niż jego klient. Tym sposobem dochodzi do obniżenia kosztów.

Polecamy: serwis Leasing

Kontrowersje podatkowe

Opisana powyżej praktyka wiąże się z kontrowersją dotyczącą zasad rozliczania VAT.

Istotą tej kontrowersji jest pytanie, czy leasingodawca – przerzucając koszty ubezpieczenia na leasingobiorcę – może dokonać tzw. refakturowania, tj. wyodrębnić na fakturze koszty ubezpieczenia i zastosować do nich taką samą stawkę VAT, jaką stosuje ubezpieczyciel. W przypadku usługi ubezpieczeniowej oznacza to zastosowanie zwolnienia podatkowego w VAT. 

Niecałe dwa lata temu organy podatkowe przyjęły linię interpretacyjną, wedle której refakturowanie jest niedopuszczalne.

Zdaniem organów, zapewnienie leasingobiorcy ubezpieczenia jest elementem usługi leasingowej i – tak, jak inne opłaty za tę usługę – podlega opodatkowaniu według stawki 22%.

Nie trzeba dodawać, że taka interpretacja oznaczałaby obniżenie atrakcyjności schematu, w którym leasingodawca zapewnia ubezpieczenie leasingobiorcy. Niestety, podejście organów podatkowych zostało zaaprobowane w kilku wyrokach Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Warszawie i Wrocławiu.

Uchwała wszystko wyjaśni?

W tym kontekście bardzo optymistycznym akcentem były sygnalizowane na wstępie dwa wyroki WSA w Warszawie z 24 marca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1888/09 i III SA/Wa 2038/09). W obydwu tych wyrokach sąd uznał, że usługa ubezpieczenia jest odrębnym świadczeniem w stosunku do usługi leasingu, co oznacza, że leasingodawca może ją refakturować z zastosowaniem zwolnienia podatkowego w VAT.

Równo tydzień później, tą samą kwestią zajął się – po raz pierwszy pod rządami obecnej ustawy o VAT – Naczelny Sąd Administracyjny. Przypomnijmy, że jest to sąd drugiej instancji, który rozpatruje skargi kasacyjne od wyroków wydanych przez sądy wojewódzkie.

Rozpatrując jedną z takich skarg na rozprawie z 31 marca, NSA uchylił się od natychmiastowego wydania wyroku. Uznał bowiem, że kwestia refakturowania ubezpieczenia leasingowego jest na tyle skomplikowana, że jej rozstrzygnięcie wymaga uchwały wydanej w składzie siedmiu sędziów NSA. Tym samym, wydanie wyroku kasacyjnego zostało odsunięte w czasie.

Niemniej jednak, przyjęty tryb postępowania ma istotną zaletę: spodziewana uchwała powinna doprowadzić do ujednolicenia orzecznictwa i usunięcia obecnej niepewności prawnej, jaka towarzyszy rozliczeniom z tytułu ubezpieczenia leasingowego.

Źródło: taxonline.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK