| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu

Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r.

Istotą tej interpretacji było zapytanie podatnika, który wątpił w istnienie prawnej możliwości wystawienia dwóch faktur VAT w odniesieniu do jednego paragonu fiskalnego, co miałoby dotyczyć sytuacji, gdy po wystawieniu jednego paragonu za nocleg dwóch osób w pokoju 2-osobowym, klienci zażyczą sobie wystawienia dwóch odrębnych faktur VAT dla każdego z nich.

To przyszłe zdarzenie przedstawione zostało w sposób następujący:
1) wnioskodawca świadczy usługi noclegowe, które są ewidencjonowane za pomocą kasy rejestrującej,
2) klient wynajmuje pokój i dokonuje zapłaty ceny za nocleg w pokoju 2-osobowym w wysokości 100 zł,
3) recepcjonista-kasjer rejestruje na kasie fiskalnej sprzedaż na kwotę 100 zł i wystawia na tę kwotę paragon fiskalny,
4) po dokonaniu zapłaty klient informuje kasjera, że życzy sobie wystawienia dwóch faktur do jednego paragonu dla dwóch osób.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podzielił pesymizmu tego podatnika, i po wnikliwej analizie treści art. 29 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 4 oraz art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) uznał, iż w opisanym powyżej przypadku nie ma przeszkód prawnych do wystawienia dwóch faktur dokumentujących powyższą transakcję. Bowiem obrót i podatek należny został zaewidencjonowany na kasie w prawidłowej wysokości. 

Polecamy: VAT 2010

Jednocześnie podkreślono, iż dla celów dowodowych na wystawionych fakturach VAT należałoby umieszczać adnotację zawierającą numer paragonu.

Polecamy: Podatki 2010

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »