| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie

Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie

Dużym udogodnieniem i źródłem oszczędności dla wielu podatników jest możliwość elektronicznego wystawiania i przesyłania kontrahentom faktur VAT. Czasami jednak okazuje się, że przy wprowadzeniu systemu, który odpowiada u nas za wystawianie takich faktur, oszczędziliśmy zbyt bardzo.

Chodzi o to, że system nasz bywa zbyt ubogi i nie pozwala na wystawianie korekt faktur, które wystawiliśmy wcześniej elektronicznie, a kontrahent żąda przesłania mu faktury korygującej w formie elektronicznej.

Na szczęście nie musimy się załamywać, tylko zwyczajnie wystawiamy papierową korektę danej faktury i zamieszczamy na niej adnotację o tym, że ta faktura korygująca dotyczy faktury wystawionej elektronicznie.

O słuszności takiego postępowania przekonuje nas m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2009 r. - nr ITPP1/443-882/09/MS (wydanej w imieniu Ministra Finansów) wskazał pytającemu, że co prawda generalną zasadą wystawiania korekt faktur jest to, że muszą być one wystawiane w takiej samej formie jak faktura pierwotna (papierowa do papierowej a elektroniczna do elektronicznej), ale istnieją jednak pewne wyjątki.

Okazuje się, że Minister Finansów ma czasami „życiowe” podejście do tworzenia przepisów. Świadczy o tym np. § 5 ust. 2 rozporządzenia MF z 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.U. Nr 133, poz. 1119).

W przepisie tym Minister Finansów postanowił, że w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie w formie elektronicznej korekty faktury wystawionej pierwotnie również w formie elektronicznej, to podatnik ma wystawić taką korektę w formie papierowej Przy czym podatnik musi zamieścić na tej papierowej korekcie adnotację, że dotyczy ona faktury VAT wystawionej w formie elektronicznej. 

Polecamy: VAT 2010

Pamiętać jednocześnie należy, iż do powyższych przeszkód w wystawieniu elektronicznej korekty faktury należy również w szczególności sytuacja, gdy odbiorca faktur cofnie dotychczasową zgodę na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej.

Konsekwencją powyższych działań będzie to, że wystawione w formie papierowej korekty faktur elektronicznych (zawierające adnotację, iż dotyczą one faktury wystawionej w formie elektronicznej), zmniejszające podstawę opodatkowania będą upoważniały ich wystawcę (po uzyskaniu potwierdzenia ich odbioru), do obniżenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK