| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie

Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie

Dużym udogodnieniem i źródłem oszczędności dla wielu podatników jest możliwość elektronicznego wystawiania i przesyłania kontrahentom faktur VAT. Czasami jednak okazuje się, że przy wprowadzeniu systemu, który odpowiada u nas za wystawianie takich faktur, oszczędziliśmy zbyt bardzo.

Chodzi o to, że system nasz bywa zbyt ubogi i nie pozwala na wystawianie korekt faktur, które wystawiliśmy wcześniej elektronicznie, a kontrahent żąda przesłania mu faktury korygującej w formie elektronicznej.

Na szczęście nie musimy się załamywać, tylko zwyczajnie wystawiamy papierową korektę danej faktury i zamieszczamy na niej adnotację o tym, że ta faktura korygująca dotyczy faktury wystawionej elektronicznie.

O słuszności takiego postępowania przekonuje nas m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2009 r. - nr ITPP1/443-882/09/MS (wydanej w imieniu Ministra Finansów) wskazał pytającemu, że co prawda generalną zasadą wystawiania korekt faktur jest to, że muszą być one wystawiane w takiej samej formie jak faktura pierwotna (papierowa do papierowej a elektroniczna do elektronicznej), ale istnieją jednak pewne wyjątki.

Okazuje się, że Minister Finansów ma czasami „życiowe” podejście do tworzenia przepisów. Świadczy o tym np. § 5 ust. 2 rozporządzenia MF z 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.U. Nr 133, poz. 1119).

W przepisie tym Minister Finansów postanowił, że w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie w formie elektronicznej korekty faktury wystawionej pierwotnie również w formie elektronicznej, to podatnik ma wystawić taką korektę w formie papierowej Przy czym podatnik musi zamieścić na tej papierowej korekcie adnotację, że dotyczy ona faktury VAT wystawionej w formie elektronicznej. 

Polecamy: VAT 2010

Pamiętać jednocześnie należy, iż do powyższych przeszkód w wystawieniu elektronicznej korekty faktury należy również w szczególności sytuacja, gdy odbiorca faktur cofnie dotychczasową zgodę na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej.

Konsekwencją powyższych działań będzie to, że wystawione w formie papierowej korekty faktur elektronicznych (zawierające adnotację, iż dotyczą one faktury wystawionej w formie elektronicznej), zmniejszające podstawę opodatkowania będą upoważniały ich wystawcę (po uzyskaniu potwierdzenia ich odbioru), do obniżenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »