| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Korekta faktury wewnętrznej

Korekta faktury wewnętrznej

W ostatnim czasie korzystaliśmy z usług niemieckiej firmy, która dokonywała naprawy maszyny w naszym zakładzie. Otrzymaną fakturę za naprawę rozliczyliśmy w miesiącu marcu, a w kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta korektę faktury, która podwyższyła cenę usługi naprawy o dodatkowe koszty. Wskutek tego wystawiliśmy korektę faktury wewnętrznej w miesiącu kwietniu. W związku z powyższym nie mamy pewności za jaki okres tę korektę powinniśmy rozliczyć, czy za marzec czy może za kwiecień?

Należy jednak zwrócić uwagę, że w pytaniu jest mowa o zwiększeniu kwoty faktury a nie o zmniejszeniu jak mówi ww. art. ustawy o VAT. Mając na uwadze powyższe rozważania, należy stwierdzić, że polski podatnik ma obowiązek wykazać import usług na podstawie faktury wewnętrznej, ta wystawiona była z kolei w miesiącu marcu na podstawie faktury pierwotnej kontrahenta. 

Polecamy: serwis Koszty

Z uwagi na wystawienie korekty faktury pierwotnej przez kontrahenta w miesiącu kwietniu prawidłowym rozwiązaniem będzie ujęcie wewnętrznej faktury korygującej w rozliczeniu w tym samym miesiącu, tj.za miesiąc kwiecień. 

Takie stanowisko potwierdziła również Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. ITPP2/443-905/08/RS, cyt. „Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług w przypadku otrzymania faktury korygującej uzależniony jest od okoliczności, które spowodowały jej wystawienie.

Obniżenie lub podwyższenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury (np. udzielenie rabatu czy podwyższenie ceny), powinno nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę korygującą”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK