| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Korekta faktury wewnętrznej

Korekta faktury wewnętrznej

W ostatnim czasie korzystaliśmy z usług niemieckiej firmy, która dokonywała naprawy maszyny w naszym zakładzie. Otrzymaną fakturę za naprawę rozliczyliśmy w miesiącu marcu, a w kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta korektę faktury, która podwyższyła cenę usługi naprawy o dodatkowe koszty. Wskutek tego wystawiliśmy korektę faktury wewnętrznej w miesiącu kwietniu. W związku z powyższym nie mamy pewności za jaki okres tę korektę powinniśmy rozliczyć, czy za marzec czy może za kwiecień?

Przepis § 14 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r., odnośnie zasad wystawiania faktur mówi, iż fakturę korygującą wystawia się m.in. w przypadku podwyższenia ceny po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź też w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Z kolei z § 23 ust. 1 powyższego rozporządzenia wynika, że korekta dotyczy również faktur wewnętrznych.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Natomiast w ust. 4b czytamy, że warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:
1) w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
2) wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Jeśli chodzi o przepisy dot. potwierdzania odbioru faktury korygującej to nie będą one miały zastosowania do faktur wewnętrznych korygujących w imporcie usług, ponieważ jest ona wystawiana w jednym egzemplarzu przez usługobiorcę i nie jest przekazywana usługodawcy.

Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2009 r., sygn. IPPP1/443-955/09-5/AP, wynika, że podatnik wystawiając fakturę wewnętrzną nie przekazuje jej kontrahentowi, tylko zatrzymuje ją po to żeby udokumentować samoopodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik wystawia fakturę wewnętrzną na własne potrzeby to nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Dlatego można stwierdzić, że w przypadku wystawienia wewnętrznej faktury korygującej uwzględnić ją można w momencie jej wystawienia, ponieważ usługobiorca jest również odbiorcą tej faktury. 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »