| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Przechowywanie w formie elektronicznej kopi faktur papierowych

Przechowywanie w formie elektronicznej kopi faktur papierowych

Organy podatkowe często stoją na stanowisku, że kopia faktury powinna być przechowywana w takiej samej formie w jakiej został wystawiony oryginał. Stwierdzają, że podatnicy są zobowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur „w oryginalnej postaci”.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są zobowiązani do wystawiania faktur stwierdzających dokonanie sprzedaży czy świadczenie usług.

Zgodnie natomiast z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Polecamy: serwis VAT

Trzeba zauważyć, że niejednokrotnie ze względu na znaczną liczbę wystawianych faktur przechowywanie ich kopii jest uciążliwe i kosztowne. Dlatego też przedsiębiorcy poszukują innych możliwości i zaczynają przechodzić na elektroniczny system archiwizacji. Niemniej pojawia się pytanie czy taka forma archiwizacji jest dopuszczalna.

Organy podatkowe często stoją na stanowisku, że kopia faktury powinna być przechowywana w takiej samej formie w jakiej został wystawiony oryginał, powołując się na oprócz wskazanego wyżej przepisu § 19 rozporządzenia jeszcze na § 21, stwierdzając, że podatnicy są zobowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur, w "oryginalnej postaci”.

Jednak należy zaznaczyć, że jednak żaden z powoływanych przepisów nie wskazuje wyraźnie, że kopia wystawionej faktury musi być wystawiona również na papierze i przechowywana na papierze. Nie istnieje żaden przepis, który nakładałby na podatnika obowiązek przechowywania kopii faktur papierowych w tej samej formie.

Tym samym można stwierdzić, że podatnik wystawiając fakturę na papierze może przechowywać jej kopię w formie elektronicznej, pod warunkiem, że są one zabezpieczone przed modyfikacją, mają jasno określony status (czyli wyraźnie jest zaznaczone „kopia”), a system w którym są przechowywane na każde żądanie organów podatkowych daje możliwość ich wydrukowania. 

Polecamy: serwis Ryczałt

Podatnik musi tylko pamiętać o tym, że bierze na siebie ryzyko ewentualnej awarii systemu komputerowego i tego co może z tego wyniknąć (np. brak możliwości udowodnienia dokonanych transakcji). Tak więc podatnik, który wystawia faktury w formie papierowej może przechowywać ich kopie w formie elektronicznej. (por. wyrok NSA z 3 listopada 2009 r., I FSK 1169/08).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK