| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy błędne paragony zobowiązują do zapłaty podatku VAT

Czy błędne paragony zobowiązują do zapłaty podatku VAT

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

W myśl ust. 2 przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w razie gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego. Inaczej mówiąc przepis ten ma zastosowanie w przypadku wystawienia przez podmiot faktury VAT, mimo że dana czynność była zwolniona lub nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek zapłaty wykazanego podatku dotyczy jednak tylko tych przypadków, w których kwota podatku określona została na fakturze. 

Zobacz: Jakie są skutki błędu na fakturze VAT

Zatem w sytuacji wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura, np. paragonu, w którym wykazano kwotę podatku należnego, mimo że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wystawca paragonu nie ma obowiązku zapłaty wykazanej na paragonie kwoty podatku.

Sytuacja taka (wystawienia paragonu z błędną stawką VAT) może wystąpić gdy np. przedsiębiorca jest podatnikiem VAT zwolnionym a podatek VAT do zapłaty zostanie wyliczony przez kasę fiskalną (np. zmieniony został profil prowadzonej działalności, zmieniła się stawka VAT ale nie zmieniono jej w kasie fiskalnej). Jeżeli podatnik jest zwolniony od płacenia podatku VAT, ze względu na osiągane obroty lub sprzedawane towary są z inną stawką niż kasa fiskalna jest zaprogramowana, rodzi się pytanie czy powinien taki podatek wykazany w paragonach odprowadzić do urzędu skarbowego

Obowiązek zapłaty wykazanego podatku dotyczy tylko tych przypadków, w których kwota podatku wykazana została na fakturze.

Zatem w przypadku wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura, w przedmiotowej sytuacji – paragonu, w którym wykazano kwotę podatku należnego, mimo że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wystawca paragonu nie ma obowiązku zapłaty wykazanej na paragonie kwoty podatku.

Polecamy: Jak wystawić fakturę VAT

Podobny pogląd został zaprezentowany w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 maja 2010 r., IBPP4/443-550/10/EJ.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK