| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Co zrobić po kradzieży faktur by zachować prawo do odliczenia VAT

Co zrobić po kradzieży faktur by zachować prawo do odliczenia VAT

W codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje, na których zaistnienie w zasadzie nie mamy wpływu. Taką sytuacja może być np. kradzież dokumentów (w tym faktur VAT uprawniających do odliczenia podatku). Co podatnik powinien zrobić w takiej sytuacji?

Obowiązujące przepisy nakładają na podatnika obowiązek przechowywania dokumentacji, w oparciu o którą sporządza się deklaracje i dokonuje odliczeń. Zgodnie z § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie faktur) podatnicy są obowiązani przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty dokumentów do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (a zatem w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokumenty te zostały wystawione). 

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 62 § 3 kodeksu karnego skarbowego kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje wystawionej lub otrzymanej faktury lub rachunku, bądź dowodu zakupu towarów – podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Omawiana sytuacja jest o tyle istotna, że podatnik mając prawo do odliczenia podatku, jest zobowiązany dysponować fakturami które mu to umożliwiają nie tylko w momencie dokonywania odliczenia ale również w sytuacji wystąpienia kontroli, czyli np. po roku, czy dwóch od chwili dokonania odliczenia, tj. do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (o którym była mowa wyżej).

Porównaj: Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Dlatego też zgodnie z § 20 rozporządzenia w sprawie faktur jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Nabywca będący w sytuacji utraty faktur ma obowiązek podjąć wszelkie niezbędne kroki aby ukradzione dokumenty odtworzyć. „Obowiązek taki ciąży na nabywcy bez względu na okoliczności zniszczenia, czy zaginięcia faktur. Obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony można bowiem dokonać tylko wtedy, gdy posiada się wyżej wymienione dokumenty uprawniające do odliczeń.” (por. wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 października 2008 r., I SA/Kr 915/08).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK