| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zawsze jeden oryginał faktury VAT, nawet jeśli kilku nabywców

Zawsze jeden oryginał faktury VAT, nawet jeśli kilku nabywców


Rzeczywistość obrotu gospodarczego przekracza czasami wyobrażenia ustawodawcy, w związku z czym postępowanie podatników, zgodne z przepisami, wydaje się być dla nich czasami nielogiczne i może powodować negatywne skutki dla niektórych z uczestników tego obrotu.

Jedną z takich sytuacji jest przykładowo sprzedaż jednej nieruchomości na rzecz dwóch lub więcej podmiotów, przy czym bez znaczenia dla omawianego problemu jest to, w jakich częściach (w ilu %) nabywają tą nieruchomość poszczególni nabywcy, natomiast kwestia istotną jest fakt, że jest to jedna transakcja, a nie kilka kolejnych, które następują po sobie.

Problem pojawia się w momencie, kiedy sprzedawca rzeczonej nieruchomości musi wystawić fakturę VAT, w której zamieszczone zostaną zgodne z aktem notarialnym zapisy o wielkości udziału poszczególnych nabywców we współwłasności nabywanego majątku.

Obowiązujące obecnie przepisy o podatku VAT, a w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 oraz z 2009 r. Nr 222, poz. 1760), są w takim przypadku bezlitosne i wywołują wiele problemów.

Planowane na 2011 rok zmiany tego rozporządzenia nie zmieniają  zasadniczo nic w omawianym zakresie.

Co prawda, przepisy te nie zakazują wystawiania jednej faktury VAT zawierającej w nagłówku dane dwóch lub więcej nabywców, jednakże jednocześnie nie pozwalają na wystawienie więcej niż jednego oryginału faktury.

Zatem wszyscy nabywcy muszą „podzielić się” jednym oryginałem i jedną lub większą ilością kopii faktur, co może powodować u nich problemy z odliczeniem VAT z tytułu zakupu tej nieruchomości.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: VAT 2011

O braku możliwości wystawienia kilku oryginałów faktur VAT do jednej transakcji sprzedaży przekonane są niestety organy podatkowe, co jasno przedstawione zostało w wystawionej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-801/10-4/JKa z dnia 26 sierpnia 2010 r.

W związku z powyższym wydaje się, iż w celu uniknięcia kłopotów z odliczaniem podatku VAT, należy odżałować trochę pieniędzy na notariusza i zamiast zawierać jedną transakcję kupna-sprzedaży, trzeba zawierać ich kilka, tj. tyle, ilu jest nabywców, gdyż nie należy raczej liczyć na zbyt szybką zmianę przepisów w tym zakresie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK