| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT

Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT

W obrocie gospodarczym pojawiają się sytuacje, kiedy podatnik przy wystawianiu faktury VAT wpisze jakieś błędne dane np. niewłaściwą stawkę podatku, czy dokona niewłaściwego jego obliczenia. W konsekwencji zmuszony jest dokonać korekty tak wystawionej faktury. Korekta faktury powinna być dokonywana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Obowiązujące przepisy dopuszczają sytuacje, w których można dokonać korekty faktury VAT.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Zobacz też: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur

Warto jednak sobie zadać pytanie czy istnieją regulacje prawne określające do kiedy korekta taka jest możliwa? Jak daleko można sięgnąć wstecz by korekta mogła wywołać określone skutki podatkowe, w szczególności czy istnieją przepisy ograniczające czasowo terminy wystawiania faktur korygujących?

Przepisy regulujące kwestie wydawania faktur korygujących zamieszczone są w § 13 i § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Pierwszy z przypadków korekty faktury VAT występuje, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, które mają wpływ na wysokość obrotu.

Wystawia się wówczas fakturę korygującą, która powinna zawierać:

1. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
2. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca;
3. kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;
4. kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Warto w tym miejscu wspomnienia jest fakt, iż w efekcie nowelizacji przepisów rozporządzenia od 01 stycznia 2011 r. jest możliwe wystawienie zbiorczej faktury korygującej.

Podatnik udzielający rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do tych dostaw.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

W sytuacji, gdy rabat dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, kwotę rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego, należy podać w podziale na kwoty dotyczące właściwych stawek VAT. W ocenie Ministra Finansów konsekwencją wprowadzonych zmian będzie odejście od wymogu odnoszenia się w fakturze korygującej do poszczególnych faktur podlegających korekcie.

Fakturę korygującą wystawia się również w przypadku:

- zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,
- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu.

Trzecia grupa przypadków w jakich można dokonać korekty faktury VAT obejmuje sytuacje kiedy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Wskazać również należy, iż faktura korygująca powinna zawierać wyraz “KOREKTA” lub “FAKTURA KORYGUJĄCA”.

Powyższe regulacje zawarte we wskazanym wyżej rozporządzeniu Ministra Finansów oraz w ustawie o podatku od towarów i usług nie regulują terminu do wystawiania faktur korygujących.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »