| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT.

Zatem wypłata przedmiotowych „premii pieniężnych” podlegać będzie regulacjom ustawy o VAT, a rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu nie może być dokumentowany jedynie przy pomocy noty księgowej, lecz wymaga wystawienia przez spółkę faktury korygującej.

Nowe przepisy będą ułatwieniem

W zaprezentowanej powyżej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów zgodził się ze stanowiskiem spółki, iż premie pieniężne wypłacone jedynie z tytułu osiągnięcia przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym określonego poziomu zakupów oraz dokonania zapłaty za nie, nie stanowią wynagrodzenia za usługi świadczone przez tego kontrahenta.

Stanowisko to jest zgodne z aktualną linią orzecznictwa, zgodnie z którą czynności stanowiące opodatkowaną dostawę towaru nie mogą jednocześnie stanowić podlegającej opodatkowaniu VAT usługi polegającej na osiągnięciu określonego poziomu zakupów oraz dokonaniu zapłaty za nie. Nie można bowiem zaakceptować tezy, że w ramach transakcji już opodatkowanych mieszczą się czynności, które winny podlegać odrębnemu opodatkowaniu.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

W przedmiotowej sprawie kwestią sporną był również sposób dokumentowania udzielonych premii pieniężnych. Zdaniem spółki, w sytuacji, gdy wypłata premii uzależniona jest od osiągnięcia przez kontrahenta określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym, nie będzie możliwe jej powiązanie z żadną konkretną dostawą.

Tym samym taka premia nie podlega opodatkowaniu VAT i powinna ona być dokumentowana jedynie notą księgową wystawioną przez kontrahenta.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z powyższym stanowiskiem, uznając, iż wypłacone premie można powiązać z dostawami dokonanymi w przyjętym okresie rozliczeniowym i tym samym powinny być one traktowane jako rabat potransakcyjny podlegający regulacjom ustawy o VAT, dokumentowany za pomocą faktur korygujących.

Analogiczne stanowisko było wcześniej prezentowane przez organy skarbowe. W sytuacji, gdy wysokość wypłaconej premii pieniężnej uzależniona jest od wszystkich dostaw dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, należy uznać, iż przyznana i wypłacona premia odnosi się proporcjonalnie do każdej z nich.

Sam sposób naliczania premii, jako procent lub kwota od wartości zakupionych towarów, powoduje, iż jest ona związana z każdą dokonaną w danym okresie dostawą i stanowi obniżenie jej wartości.

Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zapis Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur dopuszczający możliwość wystawiania jednej, zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat udzielony w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Stanowi on istotne uproszczenie w zakresie dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych. Warto jednak zaznaczyć, iż dotyczy on wyłącznie zmniejszeń obrotu związanych z udzieleniem rabatu.

Źródło: taxonline.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK