| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś ….

Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy będzie m.in. drukowanie faktur bez tych znaków, co oczywiście może nie spodobać się zarówno kontrahentom tego przedsiębiorcy, jak i urzędowi skarbowemu.

Ponieważ z kontrahentami można jakoś się dogadać, a z urzędem skarbowym nawet lepiej nie próbować, jeden z przedsiębiorców postawionych przed takim dylematem postanowił uzyskać indywidualną interpretację prawa podatkowego w tym zakresie.

Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej numer ILPP2/443-1286/10-5/AD z dnia 12 listopada 2010 r., działanie takie jest dopuszczalne, o ile brak znaków diakrytycznych w wystawionej fakturze nie uniemożliwi bezspornego ustalenia sprzedawcy, nabywcy oraz nazwy towaru lub usługi.

Stanowisko takie wynika z faktu, iż ustawodawca (na szczęście) „zapomniał” zawrzeć w przepisach zastrzeżenia, że faktury VAT muszą być wystawiane zgodnie z zasadami ortografii. Zastrzeżenia takiego nie zawarto również w przepisach dotyczących możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Decydując się zatem na wprowadzenie takiego „obcego” systemu finansowo-księgowego (lub będąc do tego zmuszonym) należy pamiętać o takim opisywaniu sprzedawcy i nadawcy a w szczególności towaru lub usługi, aby można było jednoznacznie wskazać, o kogo lub o co chodzi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy

W wypełnianiu takiej faktury pomogą nam zapewne zarówno numery NIP jak i różnorodne kody towarowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK