| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Spóźniony wniosek o wystawienie faktury VAT

Spóźniony wniosek o wystawienie faktury VAT

W trakcie prowadzenia działalności handlowej skierowanej zasadniczo na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dokumentowanej co do zasady paragonami z kasy fiskalnej, spotkać się można czasami z sytuacjami, gdy zakupów u nas dokonują również podmioty prowadzące działalność, będące dodatkowo podatnikami podatku od towarów i usług.

O ile zgłoszenie przez takie podmioty żądania wystawienia faktury VAT w momencie zakupu lub w terminie do 7 dni od wydania towaru (wystawienia paragonu), nie stwarza zbyt wielkiego problemu, to problemy takie rodzą się w sytuacji, gdy taki klient „obudzi się” znacznie później.

Jak wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego numer ITPP1/443-943/10/AJ, wydanej w dniu 15 grudnia 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, pomimo istnienia normy ustawowej określającej datę powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT jako chwila wystawienia faktury, ale nie później niż 7 dzień o dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to żaden przepis szczególny:

- nie tylko nie zabrania wystawienia faktury po tym dniu, jak też w szczególności
- nie zwalnia podatnika VAT z obowiązku udokumentowania transakcji na rzecz podmiotu gospodarczego fakturą VAT.

W analizowanym przypadku wskazano ponadto, że skoro w momencie sprzedaży towaru z wykorzystaniem kasy rejestrującej nabywca nie wskazał, że jest podatnikiem podatku VAT i nie zażądał wystawienia faktury, to sprzedawca zarówno nie miał wiedzy na ten temat jak i nie mógł tego faktu zweryfikować.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Podatki osobiste

W konsekwencji transakcja taka musiała być udokumentowana paragonem fiskalnym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »