| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Spóźniony wniosek o wystawienie faktury VAT

Spóźniony wniosek o wystawienie faktury VAT

W trakcie prowadzenia działalności handlowej skierowanej zasadniczo na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dokumentowanej co do zasady paragonami z kasy fiskalnej, spotkać się można czasami z sytuacjami, gdy zakupów u nas dokonują również podmioty prowadzące działalność, będące dodatkowo podatnikami podatku od towarów i usług.

O ile zgłoszenie przez takie podmioty żądania wystawienia faktury VAT w momencie zakupu lub w terminie do 7 dni od wydania towaru (wystawienia paragonu), nie stwarza zbyt wielkiego problemu, to problemy takie rodzą się w sytuacji, gdy taki klient „obudzi się” znacznie później.

Jak wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego numer ITPP1/443-943/10/AJ, wydanej w dniu 15 grudnia 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, pomimo istnienia normy ustawowej określającej datę powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT jako chwila wystawienia faktury, ale nie później niż 7 dzień o dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to żaden przepis szczególny:

- nie tylko nie zabrania wystawienia faktury po tym dniu, jak też w szczególności
- nie zwalnia podatnika VAT z obowiązku udokumentowania transakcji na rzecz podmiotu gospodarczego fakturą VAT.

W analizowanym przypadku wskazano ponadto, że skoro w momencie sprzedaży towaru z wykorzystaniem kasy rejestrującej nabywca nie wskazał, że jest podatnikiem podatku VAT i nie zażądał wystawienia faktury, to sprzedawca zarówno nie miał wiedzy na ten temat jak i nie mógł tego faktu zweryfikować.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Podatki osobiste

W konsekwencji transakcja taka musiała być udokumentowana paragonem fiskalnym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK