| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy można wystawić zbiorczą fakturę VAT?

Kiedy można wystawić zbiorczą fakturę VAT?

Przedsiębiorcy w toku prowadzonej działalności gospodarczej nierzadko dokonują serii wielu transakcji z konkretnymi kontrahentami w postaci dostawy towarów bądź sprzedaży usług. W związku z powyższym pojawia się pytanie o dopuszczalność dokumentowania tego rodzaju operacji gospodarczych jedną fakturą zbiorczą, wystawianą w omówionym okresie rozliczeniowym (np. miesięcznym).

Dopuszczalność udokumentowania sprzedaży fakturą zbiorczą uzależniona jest zatem od kwalifikacji dokonywanych czynności jako sprzedaży o charakterze ciągłym. Pojęcie to nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT ani też w przepisach wykonawczych do tej ustawy.

W orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych wskazuje się, że na gruncie wykładni językowej dana sprzedaż ma charakter ciągły wówczas, gdy odbywa się „bezustannie”, bez przerwy, gdy nie można wyodrębnić poszczególnych czynności, elementów składających się na całą sprzedaż.

Jako przykład mogą służyć świadczenia w ramach umowy najmu czy dzierżawy, mające charakter zobowiązań ciągłych w rozumieniu prawa cywilnego (np. zobowiązanie wynajmującego do udostępnienia najemcy określonego lokalu).

Świadczenia te z istoty rzeczy nie mogą być wykonane jednorazowo. W tym miejscu warto przywołać pogląd wyrażony przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 19 lutego 2010 r. IPPP3-443-1097/09-2/JK), w którym wskazano, że „czynnik czasu w świadczeniach ciągłych wynika z ich istoty, wyrażającej się w niemożności wyróżnienia powtarzających się odrębnych czynności, którym można przypisać określony moment czasu. Świadczenie ciągłe jest realizowane stale - stan realizacji świadczenia trwa - przez określony okres, jak to dzieje się np. przy najmie, czy też usługach telekomunikacyjnych. Niemożność jednorazowego wykonania świadczenia o charakterze ciągłym wynikać powinna z rodzaju czynności (istoty świadczenia), a nie z okoliczności, że na mocy jednej umowy zawartej na określony okres dokonanych zostanie szereg świadczeń, które co do zasady mogą być wykonane jednorazowo”.

W przypadku natomiast współpracy z danym kontrahentem, w ramach której możliwe jest wyodrębnienie poszczególnych transakcji (np. sprzedaż paliw), mimo iż mają one miejsce bardzo często (nawet codziennie), nie będzie możliwe ich udokumentowanie jedną fakturą zbiorczą wystawianą po zakończeniu miesiąca w trybie § 9 ust. 2 Rozporządzenia. 

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Dopuszczalne jest natomiast w takich wypadkach wystawienie jednej faktury zbiorczej dotyczącej poszczególnych czynności dokonanych w ramach jednego tygodnia tak, aby od wydania towaru w ramach pierwszej z tych czynności do wystawienia faktury nie upłynęło więcej niż 7 dni.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »