| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nie można żądać wynagrodzenia za wystawienie duplikatu

Nie można żądać wynagrodzenia za wystawienie duplikatu

Podatnik jest zobowiązany do wystawienia duplikatu faktury VAT. Nie ma podstaw prawnych domagania się przez niego z tego tytułu wynagrodzenia.

Przepis § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68 poz. 360) stanowi, że jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej.

Zasadę tą stosuje się odpowiednio do faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej.

Polecamy: Odliczenie podatku naliczonego z duplikatu faktury VAT

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

W przypadku faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej duplikat faktury i faktury korygującej sprzedawca przesyła nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do not korygujących.

Na podstawie powołanego przepisu został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur. Jednocześnie ustawodawca nie wprowadził żadnego przepisu, który byłby podstawą do tego, aby za wystawienie duplikatu pobierać wynagrodzenie.

Nie ma jednak także przepisu, który nakazywałby przesłać wystawiony duplikat do podmiotu zainteresowanego jego pozyskaniem na koszt wystawcy duplikatu.

Stąd część podatników wystawiających duplikat żąda otrzymania zwrotu równowartości kosztów wysłania duplikatu za pośrednictwem poczty albo kuriera.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK