| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Obecnie, organy podatkowe prezentują jednolite stanowisko, zgodnie z którym faktury korygujące przychody, bez względu na przyczynę uzasadniającą korektę przychodów, powinny być rozliczane w okresie rozpoznania przychodu należnego. Poprzednio, w pewnych przypadkach organy zgadzały się na rozliczanie faktur korygujących w dacie ich wystawienia. Czy obecnie prezentowane stanowisko jest prawidłowe?

Ze stanowiskiem organów podatkowych trudno sie jednak zgodzić. Za odmienną interpretacją przemawia to, że w niektórych przypadkach, przychód należny jest rozpoznany w prawidłowej wysokości. Podatnik nie ma możliwości przewidzenia, że sprzedany towar zostanie zareklamowany przez nabywcę albo wskutek osiągnięcia przez kontrahenta określonej wysokości obrotów zostanie udzielony mu rabat.

Polecamy: Wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej a uprawnienie do obniżenia VAT należnego

Polecamy: Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT?

Z tego względu, przyczyny powodujące dokonanie korekty przychodów można podzielić na dwie grupy:

1. Korekta wynika z błędu istniejącego już w dacie rozpoznania przychodu pierwotnego (np. omyłkowo wpisana błędna cena bądź wartość towaru lub usługi).

2. Korekta wynika ze zdarzenia, które nastąpiło w późniejszym terminie (np. reklamacja, rabat, zwrot towarów, zmniejszenie ceny towaru lub usługi na skutek zaistnienia zdarzeń opisanych w umowie między kontrahentami).

W przypadku drugiej grupy, wydaje się zasadne aby faktury korygujące były rozliczane "na bieżąco". Zgodził się z tym również WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 2 czerwca 2010r., sygn. akt I SA/Bd 395/10:

"Skoro zdarzenia uprawniające do korekty, w tym przypadku wystawienie faktury korygującej wystąpiły w roku 2009, to nie można na tej podstawie skorygować przychodów uzyskanych przez Spółkę w 2008r. Słusznie wskazała Skarżąca w skardze, iż Spółka nie mogła w okresie przed dniem 20 marca 2009r. domagać się innej kwoty należnej od kontrahenta, niż wynikająca z zawartej w listopadzie 2008r umowy i wystawionych przez nią faktur. Faktura korygująca będąca skutkiem okoliczności, które miały miejsce w innym roku podatkowym niż sprzedażi uzyskanie przychodu, powinna zostać rozliczona z przychodami tego roku, w którym została wystawiona."

Na uwagę zasługuje stanowisko WSA w Krakowie, który w wyroku z dnia 10 maja 2010r., sygn akt I SA/Kr 359/10 potwierdził, że w przypadku zwrotu towarów, udzielenia rabatu, faktura korygująca może być rozliczna  w dacie jej wystawienia:

"Jeżeli zatem ustawodawcy zależałoby na powiązaniu zwrotu towarów, bonifikat i skont z określoną transakcją to wyraźnie by to zapisał. Brak określenia czasowego odnoszącego się do transakcji, co do których nastąpił zwrot towaru bądź udzielono bonifikaty albo skonta skutkuje tym, że w przypadku tych zdarzeń, bierze się pod uwagę datę faktycznego wystąpienia zwrotu towarów lub udzielenia bonifikaty bez względu na datę pierwotnej transakcji będącej podstawą do dokonania w późniejszym terminie zwrotu towaru czy udzielenia bonifikaty. Zatem faktura korygująca wystawiona w związku ze zwrotem towarów, udzielonym rabatem (bonifikata, skonto) może być rozliczna na bieżąco, tj. w dacie wystąpienia tych zdarzeń gospodarczych.

W odniesieniu do pierwszej grupy, nie ulega wątpliwości, że faktury korygujące powinny być rozliczane "wstecz". Korekta przychodów służy w takim przypadku usunięciu błędu i określeniu przychodu w prawidłowej wysokości (por. wyrok WSA w Gliwicach  z dnia 2 marca 2011r., sygn. akt I SA/Gl 1201/10).

Zmiana stanowiska organów podatkowych stawia podatników przed wątpliwościami w zakresie rozliczania faktur korygujących. Wobec zmian w interpretacji przepisów, pozbawia się podatnika pewności co do prawa. Zgodnie z zasadą dogodności opodatkowania podatki powinny być pobierane w najbardziej dogodnej, nieskomplikowanej formie by podatnik był w stanie ustalić oraz wpłacić podatek w odpowiedniej wysokości.

Jak się wydaje, zasada ta nie jest przestrzegana w obecnym porządku prawnym. Problemy z prawidłowym rozliczeniem faktur korygujących mogą skutkować ustaleniem wysokości podatku za dany rok podatkowy w błędnej wysokości.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK