| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze.

Wystawienie faktury zawsze ma charakter sanacyjny, chyba, że podmiot ją wystawiający nie ma do tego uprawnień bądź faktura została wystawiona nieprawnie w wyniku wyłudzenia. Wystawianie faktur z nieprawidłowo lub nienależnie zadeklarowanym podatkiem należnym mogłoby prowadzić do odliczenia tego podatku przez nabywcę bez jego rozliczenia przez wystawcę faktury. 

Często jednak zdarza się, że podatnicy wystawiają faktury zawierające VAT przez pomyłkę. W takiej sytuacji nie wiedzą, czy powinni taki podatek wykazać, a jeżeli tak to, w jaki sposób, a jeśli już został zadeklarowany, to czy jest możliwe jest jego skorygowanie.

W przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Zasadę tę stosuje się odpowiednio, w przypadku, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Jeżeli uprawniony do wystawienia faktury VAT podatnik udokumentuje daną sprzedaż fakturą z wykazanym na niej podatkiem, mimo że sprzedaż ta nie była objęta obowiązkiem podatkowym lub była zwolniona od podatku, ma obowiązek zapłacić podatek z tej faktury na podstawie art. 108 ustawy o VAT.

Ma również prawo do skorygowania tegoż podatku poprzez wystawienie faktury korygującej. Zgodnie z wyrokiem WSA w Rzeszowie (I SA/Rz 88/08). Obecnie Sądy stwierdzają, że zdarzeniem rodzącym obowiązek zapłaty jest wystawienie faktury z podatkiem VAT, a nie wykonanie określonej czynności.

W takiej sytuacji również w razie wystawienia faktury niedokumentującej żadnej czynności istnieje obowiązek zapłaty wykazanego VAT.

Kluczowe znaczenie ma, zatem ustalenie, czy podatnik po wystawieniu faktury zawierającej VAT i jego zapłaceniu ma prawo do korekty tej faktury i całości rozliczeń podatku VAT w tym zakresie.

Podstawa prawna: art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz
radca prawny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK