| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktury za usługi turystyczne

Faktury za usługi turystyczne

Opodatkowanie usług turystycznych stanowi wyjątek od zasad ogólnych rozliczania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Podstawowe różnice sprowadzają się do dwóch elementów:
1) podstawa opodatkowania określana jest, jako różnica pomiędzy ceną należną za świadczenie usługi turystycznej a ceną nabycia towarów i usług służących wykonaniu tej usługi,
2) podatnikowi świadczącemu usługi turystyczne nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przez niego towarów i usług od innych podatników. 

Podstawa opodatkowania to cała kwota należna z tytułu świadczenia danej usługi wraz z prawem pełnego odliczenia VAT naliczonego, wynikają ze specyfiki świadczenia usług turystycznych. 

Zarówno podatnik prowadzący profesjonalną działalność w tym zakresie taką jak agencja turystyczna, biuro podróży czy hotel, jak i podatnik, który okazjonalnie organizuje usługę turystyczną, musi bardzo często dokonać zakupu różnego rodzaju usług lub towarów od innych podmiotów, które wykorzystywane będą przez nabywców usługi turystycznej. 

Jeżeli usługa turystyczna z wszystkimi jej elementami, w całości byłaby świadczona na terytorium jednego kraju, opodatkowanie jej według zasad ogólnych nie rodziłoby większych problemów natury podatkowej i administracyjnej. Jednakże usługi turystyczne często obejmują świadczenia realizowane na rzecz turystów, które dostarczane są przez podatników prowadzących działalność w różnych krajach.

Podstawą opodatkowania usług turystycznych określoną w art. 119 ustawy o VAT jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. 

Ustawa o VAT nie precyzuje pojęcia „usługa turystyczna” ani nie nadaje żadnych specjalnych cech podatnikowi, który takie usługi wykonuje. Oznacza to, że każdy rodzaj usługi turystycznej, w tym również jej część, niezależnie od tego, czy podatnikiem świadczącym taką usług jest podmiot mający określone uprawnienia do świadczenia tego typu usług, podlega opodatkowaniu.

Podstawa prawna: art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »