| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?

Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?

Podatnik zwrócił się z z zapytaniem czy w świetle zmienionych od 1 stycznia 2014 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest umieszczać w wystawionej fakturze kurs waluty, który przyjął do przeliczenia podatku VAT? Cześć bowiem kontrahentów wymaga od niego powołania takiej informacji, czy słusznie?

Nie.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż obligatoryjne dane jakie powinny znaleźć się w wystawionej fakturze określone zostały w art. 106e ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 11, kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

Żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie wymaga aby w wystawionej fakturze (jako element obligatoryjny) podatnik wykazywał również kurs waluty jaki zastosował do przeliczenia wartości na jaką opiewa należność na fakturze (dokładnie podstawa opodatkowania). Podobnie do końca 2013 r. - taki wymóg nie istniał [przyp. Autor]. Konieczne jest zatem, aby jedynie ujawnić kwotę samego podatku po przeliczeniu na PLN (kwota ta stanowi bowiem dla nabywcy/usługobiorcy zasadniczo podatek naliczony podlegający odliczeniu – w wartości wynikającej z faktury).

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Odpowiedzialność karna i karno-skarbowa a wystawianie fałszywych faktur

Zasady przeliczania wartości wykazanych w walutach obcych określa art. 31a ustawy o VAT. Jak wynika z ust. 1 i 2 tego artykułu, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Natomiast w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »