| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych

Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych

Parlament Europejski i Rada przyjęły nową Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

To oznacza , że zarówno administracja państwowa, jak i wykonawcy zamówień publicznych zostaną zobowiązani do przyjmowania (i odpowiednio wystawiania) faktur w formacie elektronicznym. Faktury te będą musiały spełnić określony standard. Ma on umożliwić automatyzację procesów przetwarzania, takich jak księgowanie i ewidencja podatkowa. Faktura przesłana w takim standardzie ma bowiem automatycznie trafić do odpowiednich rejestrów księgowych i podatkowych. Takiej funkcjonalności nie ma e-faktura w formacie PDF, która jest obecnie najczęściej używana w obrocie.

Konsekwencje dla przedsiębiorców i administracji

Po wejściu w życie nowych przepisów wszyscy przedsiębiorcy realizujący zamówienia publiczne będą mogli posługiwać się w komunikacji z administracją ustrukturyzowaną fakturą elektroniczną. Administracja z kolei będzie musiała dostosować swoje systemy informatyczne i wewnętrzne procesy do automatycznej obsługi e-faktur.

Należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

1) rozpowszechniony obecnie w gospodarce PDF, jako format e-faktury, nie spełnia wymogu określonego w Dyrektywie,

2) w UE, w tym w Polsce, nie ma rozpowszechnionych, a tym bardziej dominujących standardów e-fakturowania, które spełniałyby wymogi Dyrektywy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Co to jest standard faktury elektronicznej?

Rozpowszechniony dziś format e-faktury (zwykły PDF) w myśl Dyrektywy nie może być uznany za standard, ponieważ PDF nie umożliwia systemom informatycznym rozpoznania zawartych w dokumencie danych, takich jak: nazwa kontrahenta, przedmiot sprzedaży, kwoty netto, VAT, brutto itd. Praktyka wysyłania faktur w formacie PDF generuje, co prawda, oszczędności po stronie wystawcy faktury, ale nie pozwala odbiorcy na elektroniczne wykorzystanie zawartych w nim danych. W konsekwencji dane z faktury w formacie PDF muszą być „przepisane” do systemu finansowo-księgowego odbiorcy, co wydłuża proces ewidencjonowania i generuje niepotrzebne koszty.

Faktury elektroniczne przygotowane w standardzie spełniającym warunki Dyrektywy będą „rozpoznawalne” i możliwe do automatycznego przetworzenia również u odbiorcy faktury elektronicznej, co po stronie odbiorcy będzie się wiązało z istotnymi oszczędnościami.


Przeczytaj cały artykuł na INFORFK: Faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych – standaryzacja e-faktur w Polsce


Artykuł omawia nowy obowiązek standaryzacji faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych. Wskazuje, jakie konsekwencje niesie to za sobą w stosunku do przedsiębiorców i administracji. Materiał podpowiada, co to jest standard faktury elektronicznej i  jakie faktury elektroniczne spełniają standardy Dyrektywy.

Archiwizowanie faktur papierowych w formie elektronicznej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK