| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak ustalić termin zapłaty na fakturze i czy jest on wiążący?

Jak ustalić termin zapłaty na fakturze i czy jest on wiążący?

Według przepisów fakturowych zamieszczenie terminu zapłaty na fakturze jest opcjonalne. Dokument bez tej daty może być jak najbardziej poprawny pod warunkiem, że spełnia inne kryteria. Oczywiście przedsiębiorcy chcąc uzyskać pieniądze za towary lub usługi zamieszczają zwykle na fakturach terminy zapłaty. O czym powinni pamiętać?

Ta kwestia jest uregulowana m.in. w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Według zawartych w niej przepisach „dzień wymagalności” zapłaty to dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika, przy czym nie może on być wcześniejszy niż wręczenie tego wezwania. Tym wezwaniem może być faktura zawierająca datę płatności. Jeśli więc na fakturze znajduje się termin zapłaty, to jest on wiążący dla klienta.

Wspomniana ustawa przewiduje też elektroniczne wezwanie do zapłaty. Jest ono skuteczne, o ile strony transakcji przewidziały taki sposób składania oświadczeń woli.


3. Gdy terminu zapłaty nie ma na fakturze

Oczywiście może też zdarzyć się sytuacja, w której ani w umowie, ani na fakturze nie ma terminu płatności. W takiej sytuacji można zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, który mówi że świadczenie należy spełnić „niezwłocznie po wezwaniu dłużnika”.

Tym wezwaniem dłużnika nie może być jednak sama faktura bez wskazania terminu zapłaty. Wezwanie do zapłaty trzeba w takiej sytuacji wystosować odrębnie wskazując sposób i czas dokonania płatności.

W tym kontekście słowo „niezwłocznie” nie oznacza zapewne płatności natychmiastowej, która w wielu przypadkach nie jest możliwa (np. gdy płatność następuje przelewem). Chodzi tutaj raczej o konieczność dokonania zapłaty bez nieuzasadnionej zwłoki.

Warto pamiętać o kilku ograniczeniach

W przypadku terminów dłuższych niż 30 dni warto pamiętać o kilku zasadach w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Można je znaleźć we wspomnianej ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z 2013 r. Poniżej wymieniamy 3 wybrane zasady z tej ustawy.


1. Termin zapłaty nie może przekraczać 60 dni

Według przepisów termin zapłaty w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami nie może przekraczać 60 dni, chyba że strony ustalą inaczej i zarazem:

- nie jest to sprzeczne ze „społeczno-gospodarczym” celem umowy,

- jest to obiektywnie uzasadnione.

Jak widać, te warunki są określone raczej nieściśle, aczkolwiek niewątpliwie ustawodawca chciał zniechęcić do stosowania terminów zapłaty powyżej 60 dni.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących


2. Brak zapłaty oznacza odsetki

Jeżeli w umowie z innym przedsiębiorcą nie został ustalony termin zapłaty, to w przypadku braku płatności po 30 dniach od wykonania usługi lub dostarczenia towaru sprzedawcy przysługują odsetki ustawowe. Powinien je otrzymać bez wezwania.


3. 40 euro rekompensaty

Jeżeli sprzedawca nabył prawo do odsetek (m.in. według zasad opisanych powyżej) to jednocześnie przysługuje mu też rekompensata za koszty odzyskiwania należności. Ta rekompensata wynosi 40 euro przeliczone na złotówki (według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie stało się wymagalne).

Zapisz się na nasz newsletter


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK