| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Nota korygująca - kiedy można ją wystawić?

Nota korygująca - kiedy można ją wystawić?

Nota korygująca jest rodzajem faktury, którą mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

- kwotę należności ogółem.

W przypadku pomyłek w powyższych danych, istnieje obowiązek wystawienia faktury korygującej.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących

Co powinna zawierać nota korygująca?

Podobnie jak w przypadku faktur i faktur korygujących przepisy ustawy o  VAT nie określają wzoru noty korygującej. Wskazują jedynie, aby nota korygująca zawierała określone elementy.

A zatem zakres danych jakie powinna zawierać nota korygująca to:

1) wyraz "NOTA KORYGUJĄCA";

2) numer kolejny i datę jej wystawienia;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4) dane zawarte w fakturze, której dotyczy korygowana faktura, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6 ustawy o VAT:

- data wystawienia,

- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (czyli NIP),

- numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (czyli NIP) lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi,

- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (jeżeli data taka została wskazana na korygowanej fakturze);

5) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Czy konieczna jest akceptacja noty?

Nota korygująca, jak wynika a treści art. 106k ust. 2 ustawy o VAT, wymaga akceptacji wystawcy faktury. Także w tym przypadku przepisy jednoznacznie nie określają formy akceptacji not korygujących, a w konsekwencji istnieje w tym zakresie dowolność. Organy podatkowe dopuszczają nawet milczące wyrażenie akceptacji przez wystawcę faktury.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »