REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze

Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze
Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaliśmy towar klientowi, który podał nam błędne dane nabywcy, niezbędne do wystawienia faktury VAT. Okazało się bowiem, że klient ten kupował u nas osobno akcesoria informatyczne dla kilku swoich usługodawców (w ich imieniu) i pomyłkowo zamienił zlecenia oraz dane dwóch z nich. Obecnie firmy zwróciły się do nas z prośbą o poprawienie zaistniałej pomyłki. Czy w takiej sytuacji musimy wystawiać fakturę korygującą, czy możliwa jest korekta błędnych danych notą?

Należy wystawić fakturę korygującą, gdyż dochodzi do całkowitej zmiany nabywcy sprzedanego towaru. Notę korygującą wystawia tylko nabywca w sytuacji, gdy do poprawy są drobne błędy w podstawowych danych o nim. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Faktura korygująca albo nota

Jeżeli po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą (art. 106j ust. 1 ustawy o VAT).

Z kolei art. 106k wskazuje, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie następujących danych:

- miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),

- kwot wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

- wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),

- stawki podatku,

- sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, oraz

- kwoty należności ogółem,

może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Biuletyn VAT

W praktyce przyjmuje się, że notę należy wystawiać tylko w przypadku poprawy drobnych błędów, m.in. w imieniu/nazwisku bądź w nazwie nabywcy towaru lub usługi, w jego adresie czy w numerze NIP. Z kolei zakres elementów, które można poprawić, wystawiając fakturę korygującą, poprzez użyty w przepisie zapis „stwierdzono pomyłkę (...) w jakiejkolwiek innej pozycji faktury”, jest na tyle szeroki, że zawiera w sobie również zmianę nabywcy towaru czy usługi w ogóle. Potwierdził to WSA w Poznaniu w prawomocnym wyroku z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Po 15/13), w którym czytamy, że:

(...) w formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze. (...). Zdaniem Sądu przeprowadzenie operacji planowanej przez skarżącą Spółkę [zmiany nabywcy poprzez wystawienie przez nowego nabywcę noty korygującej – przyp. autora] spowoduje w istocie zmianę podatnika, albowiem nie zostanie zachowana tożsamość nabywcy. Powstanie zatem zupełnie inny dokument, albowiem inny podatnik będzie widniał jako nabywca towaru na fakturze pierwotnej, a zupełnie inny w treści noty korygującej, co zaprzecza celowi jakiemu służy ta instytucja. W opinii Sądu trafne jest zatem stanowisko organu interpretacyjnego, że nota korygująca nie może zmierzać do wystawienia faktury na zupełnie innego nabywcę.

Co prawda wyrok ten został wydany na podstawie uprzednio obowiązujących przepisów, jednak tezy te nie tracą na swojej aktualności. Podkreślić należy, że niekiedy w komentarzach podatkowych można spotkać się ze stanowiskiem odmiennym, popartym przez dwa wyroki sądów (wyrok NSA z 24 lipca 2008 r., sygn. akt I FSK 818/07, oraz wyrok WSA w Poznaniu z 11 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1017/06 – oba wydane na podstawie przepisów z 2005 r., które jednak w późniejszych latach nie ulegały zmianom), iż notą korygującą można zmienić dane nabywcy towarów całkowicie na inny podmiot. Jest to jednak podejście, które z dużym prawdopodobieństwem może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Również zdaniem autora nie zasługuje ono na aprobatę, gdyż podstawową cechą noty, o której mowa również w przepisie, jest fakt, że wystawia ją nabywca towaru. W razie zmiany i wprowadzenia nowego nabywcy towaru powstaje podstawowe pytanie, który nabywca (nieprawidłowy czy prawidłowy) powinien wystawić notę? W przypadku faktury korygującej wątpliwość ta znika. Co więcej, w przypadku wystawienia faktury korygującej zmieniającej całkowicie dane nabywcy nie jest potrzebne potwierdzenie jej odbioru, zatem w istocie, tak jak w przypadku noty, jest to czynność formalna.

Warto zaznaczyć, że w praktyce występuje jeszcze inne stanowisko organów podatkowych (szerzone przez konsultantów z Krajowej Informacji Podatkowej). Sprzedawca może próbować uzyskać od błędnego nabywcy towaru potwierdzenie, że nie akceptuje on otrzymanej faktury VAT, gdyż dokumentuje czynność, która nigdy nie miała miejsca (tj. nie było nabycia przez niego towarów ani usług od tego sprzedawcy). Wówczas nabywca powinien odesłać egzemplarz faktury, który otrzymał, aby sprzedawca mógł anulować wystawiony dokument. Jednocześnie sprzedawca wystawia nową fakturę VAT, już na prawidłowego nabywcę. Jest to jednak pogląd dość dyskusyjny, gdyż powszechnie uznaje się, iż anulować można faktury niewprowadzone do obrotu, zatem te, które zostały wystawione, ale nie opuściły rąk sprzedawcy (wyjątek stanowią dokumenty wysłane w jednej paczce razem z towarem za tzw. pobraniem, jeśli paczka nigdy nie została przyjęta/odebrana przez nabywcę). Stosowanie tego stanowiska w praktyce wymagałoby uzyskania potwierdzenia w drodze interpretacji indywidualnej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko jego zakwestionowania przez organy podatkowe w razie ewentualnej kontroli.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1, art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

Kamila Pawłowska, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA