| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy konieczna jest korekta dokumentu WZ w związku z wystawieniem faktury korygującej

Czy konieczna jest korekta dokumentu WZ w związku z wystawieniem faktury korygującej

Wystawiliśmy fakturę korygującą w związku z błędnymi ilościami poszczególnych towarów wykazanymi na fakturze pierwotnej. Do faktury sprzedaży wystawiliśmy zgodny z jej treścią dokument WZ w momencie wydania tego towaru z magazynu. Ilości wydanych towarów były natomiast zgodne z umową, przesłanym nam przez klienta zamówieniem oraz dokumentami potwierdzającymi przyjęcie tych towarów przez klienta. Czy teraz powinniśmy wystawić dodatkowo dokument korygujący WZ?

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, korygując fakturę sprzedaży w celu popra­wienia błędu polegającego na wpisaniu niewłaściwej ilości wydanych towarów, powinni Państwo jednocześnie dokonać stosownej korekty dokumentu WZ.

Błąd z faktury pierwotnej został bowiem powielony również w dokumencie magazynowym. Dlatego, wskazane jest uzgodnienie treści wy­stawionych dokumentów nie tylko z rzeczywistym przebiegiem tego zdarzenia gospodarczego, ale również z pozostałymi dokumentami (tj. umową i zamówieniem oraz dokumentami potwierdzający­mi przyjęcie towaru przez klienta). Pozwoli to Państwu również uniknąć niezgodności w inwentary­zacji. W ten sposób wypełnią Państwo wymogi kontroli biznesowej, do której obecnie zobligowany jest każdy podatnik.

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106j, art. 106m ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »