| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jaką formę musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Jaką formę musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Wysłaliśmy do kontrahenta w jednej przesyłce kilka różnych dokumentów, m.in. umowę, zamówienie i potwierdzenie przelewu. Wśród nich znajdowała się również jedna faktura korygująca. Kontrahent na potwierdzeniu odbioru wpisał, że potwierdza odbiór umowy i pozostałych dokumentów, nie odnosząc się wyraźnie do faktury korygującej. Czy możemy uznać takie potwierdzenie odbioru za wystarczające?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, nie można uznać, że takie potwierdzenie od­bioru jest wystarczające do ujęcia faktury korygującej w Państwa rozliczeniach. Nie wynika z niego bowiem, że kontrahent potwierdził odbiór korekty, wręcz przeciwnie - z jego treści wynika, że po­twierdził odbiór zupełnie innego dokumentu w postaci umowy. Istnieje więc ryzyko zakwestionowa­nia go przez organy podatkowe w razie posłużenia się nim przez Państwa w celu obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.

Powinni Państwo zatem postarać się o dodatkowe pisemne potwierdzenie od kontrahenta, jednoznacznie wskazujące, że kontrahent otrzymał przesłaną przez Państwa fakturę korygującą.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

art. 29a ust. 13, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »