| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy trzeba mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej fakturę VAT RR

Czy trzeba mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej fakturę VAT RR

Wystawiliśmy fakturę korygującą, zmniejszającą do faktury VAT RR. Czy mamy obowiązek żądać od rolnika ryczałtowego potwierdzenia odbioru tej korekty?

Nie. W opisanym przez Państwa w pytaniu przypadku, potwierdzenie przez rolnika ryczałtowego odbioru faktury korygującej wystawionej do faktury VAT RR nie jest wymagane. W odróżnieniu bowiem od zwykłych faktur, faktury VAT RR są wystawiane nie przez rolnika ryczałtowego będącego dostawcą, ale przez nabywców produktów rolnych.

Na podstawie tych faktur, przy spełnieniu określonych w art. 116 ustawy o VAT warunków, nabywca zwiększa swój podatek naliczony o kwotę zryczałtowanego zwrotu. W odróżnieniu zatem od korekty zwykłej faktury, gdy potwierdzenie jej odbioru warunkuje zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku na­leżnego u dostawcy, w fakturze VAT RR ta podstawa nie występuje, a zmniejszeniu podlega VAT naliczony, a nie należny.

Ponadto, potwierdzenia odbioru zasadniczo dokonuje nabywca, a w przypadku korekty faktury VAT RR to on jest jej wystawcą, więc nie może potwierdzić jej otrzymania, skoro nie miało to miejsca.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 13, art. 106j, art. 116 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »