| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak poprawić wadliwy dokument, który nie jest fakturą, bo nie zawiera wymaganych przepisami elementów

Jak poprawić wadliwy dokument, który nie jest fakturą, bo nie zawiera wymaganych przepisami elementów

Wskutek technicznego błędu naszego systemu klientom zostały przekazane wadliwe dokumenty niezawierające wszystkich wymaganych przepisami danych, które musi zawierać dokument będący fakturą. Błąd nastąpił na etapie przesyłania dokumentów do wydruku, bo w naszym systemie wystawione faktury są prawidłowe. Czy w celu uzupełnienia brakujących danych możemy wystawić faktury korygujące, czy też powinniśmy poprawić te błędy w inny sposób?

W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, w celu naprawienia błędu, powinni Państwo przekazać klientom egzemplarz prawidłowej faktury, a oni jednocześnie powinni Państwu zwrócić wadliwe doku­menty w celu ich archiwizacji.

Ponieważ wadliwe dokumenty nie są fakturami w rozumieniu definicji za­wartej w art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, gdyż brakuje w ich treści niektórych obowiązkowych elementów, to nie można ich poprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Nie mają bowiem do nich zastosowania przepisy podatkowe, określające zasady korygowania nieprawidłowości poprzez wystawienie faktury ko­rygującej.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 czerw­ca 2011 r. (sygn. ITPP1/443-367/11/AP), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:
(...) ustawodawca określił podstawowe elementy, jakie powinna zawierać faktura VAT. Zdaniem Wnioskodawcy wobec braku m.in. oznaczenia na wydrukowanym dokumencie, iż stanowi on fakturę VAT [obecnie nie ma już takiego wymogu - przyp. autora] uznać należy, iż przedmiotowy dokument nie nosi znamion faktury, zatem nie mają zastosowania przepisy podatkowe, określające zasa­dy korygowania nieprawidłowości poprzez wystawienie faktury korygującej. Reasumując Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w zaistniałym stanie faktycznym prawidłowym działaniem podatnika jest wydruko­wanie faktury VAT „oryginał" i doręczenie jej nabywcy wraz ze stosownymi wyjaśnieniami. Jednocześnie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego, sugerowanym rozwiązaniem jest zwrot do wystawcy wadliwego dokumentu w celu archiwizacji.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK