| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura korygująca wystawiona do faktury korygującej

Faktura korygująca wystawiona do faktury korygującej

Czasem powstaje konieczność skorygowania błędnie wystawionej faktury korygującej. Jak to zrobić?

Jak wystawić fakturę korygującą do innej faktury korygującej z powodu błędu w pierwszej korekcie

Skorygowaliśmy pierwotną fakturę z powodu udzielenia klientowi rabatu. Jednak na fakturze kory­gującej został popełniony błąd (wykazany został rabat w wysokości 1% zamiast przyznanego 10%), dlatego musimy wystawić drugą fakturę korygującą. Czy w takim przypadku powinniśmy odwołać się do danych z faktury pierwotnej i pierwszej korekty?

Tak. Faktura korygująca jest dokumentem służącym do poprawiania każdej faktury, w tym również faktury korygującej. Z art. 106j ust. 2 pkt 3 wynika wprost, że faktura korygująca musi zawierać określone dane faktury korygowanej. W sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu zasadne będzie odwołanie się zarówno do danych zawartych na fakturze pierwotnej, jak i w pierwszej fakturze korygującej, gdyż rabat przyznany klientowi od początku wynosił 10%, natomiast w wyniku popełnionego błędu pierwsza korekta go nie wskazywała w tej właśnie wysokości.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

 

Jak wystawić kolejną fakturę korygującą wystawioną do faktury korygującej z innej przyczyny niż pierwsza korekta

Klient kupił u nas kilka rodzajów towarów. Udzieliliśmy mu rabatu na jeden asortyment, dokumentując ten rabat fakturą korygującą. W wyniku negocjacji z klientem zdecydowaliśmy się udzielić mu rabatu na jeszcze jeden rodzaj towaru. Czy dokumentując ten rabat kolejną fakturą korygującą powinniśmy się odwołać do danych z pierwszej korekty, czy do tych z faktury pierwotnej?

W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji prawidłowe będzie odwołanie się do danych zawartych w fakturze pierwotnej. Druga faktura korygująca dotyczy bowiem danych zawartych wyłącznie w fakturze pierwotnej, które są zmieniane w związku z udzieleniem rabatu na kolejny rodzaj towaru. Nie ma ona zatem nic wspólnego z pierwszą korektą, która co prawda również dokumentowała rabat, ale dotyczący zupełnie innego towaru.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »