| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura korygująca w związku z udzieleniem dalszego rabatu

Faktura korygująca w związku z udzieleniem dalszego rabatu

Do wystawionej faktury za dostawę towaru wystawiliśmy fakturę korygującą, dokumentującą rabat udzielony klientowi w związku z zakupem towaru. Udzieliliśmy dalszej obniżki na ten sam towar temu klientowi (kolejnego rabatu) i dlatego musimy wystawić jeszcze jedną korektę. Czy druga faktura korygująca powinna odnosić się do pierwszej faktury korygującej, czy raczej bezpośrednio do pierwotnej faktury sprzedaży?

W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, druga faktura korygująca powinna odwoływać się do danych, które są zawarte w pierwszej fakturze korygującej. Do czasu wystawienia drugiej faktury korygu­jącej, dokumentem, który obrazuje bieżący stan transakcji pomiędzy podmiotami, jest bowiem pierwsza faktura korygująca, zawierająca dane z faktury pierwotnej. To wartości w niej wskazane są aktualne w mo­mencie wystawiania kolejnej korekty.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierp­nia 2012 r. (sygn. ITPP1/443-579/12/MS), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:

Odnosząc przedstawione wyżej przepisy prawa do przedstawionego we wniosku opisu stanu MF faktycznego należy stwierdzić, iż w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczy­wistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu Wniosko­dawca wystawiając kolejną fakturę korygującą (spełniającą określone w rozporządzeniu wymagania), powinien zawrzeć poza danymi z faktury pierwotnej również dane z uprzednio wystawionych faktur kory­gujących, a zatem stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK