| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można skorygować fakturę w związku ze zwrotem zadatku w podwójnej wysokości

Czy można skorygować fakturę w związku ze zwrotem zadatku w podwójnej wysokości

Zawarliśmy w formie aktu notarialnego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży nieruchomości zabudowanych. Zgodnie z umową, nabywca wpłacił na nasz rachunek uzgodnioną kwotę zadatku, co zostało udokumentowane fakturą. Jednak umowa sprzedaży nie doszła do skutku z przyczyn leżących po naszej stronie, dlatego jesteśmy zobowiązani zwrócić niedoszłemu nabywcy nieruchomości zadatek w podwójnej wysokości. Uważamy, że zwrot zadatku w podwójnej wysokości pełni funkcję odszkodowawczą dla nabywcy, dlatego nie podlega VAT. Czy jednak mamy prawo skorygować pierwotną fakturę, którą wystawiliśmy w związku z przyjęciem zadatku?

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zwrot niedoszłemu nabywcy zadatku w podwój­nej wysokości rzeczywiście nie jest czynnością podlegającą VAT. Do dokonania tego zwrotu obliguje Państwa art. 394 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzy­many zadatek zachować, a jeżeli sama go dała może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Tym samym, rola zadatku sprowadza się do zabezpieczenia wykonania zawartej umowy.

W razie niewykonania zobowią­zania zadatek pełni rolę zryczałtowanego odszkodowania, a tym samym nie podlega VAT, co potwierdził również Trybunał Europejski, m.in. w wyroku z 18 lipca 2007 r., sygn. C-277/05 Société thermale d"Euge- nie-les-Bains. Brak opodatkowania VAT zwrotu podwójnego zadatku niedoszłemu nabywcy nie pozbawia Państwa prawa do skorygowania pierwotnej faktury, dokumentującej jego przyjęcie.

Takie prawo wynika wprost z art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, fakturę korygującą wystawia się m.in. w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu. W związku ze zwrotem zadatku, powinni Państwo zatem wystawić fakturę korygującą, natomiast ujęcie jej w rozliczeniach VAT powinno nastąpić zgodnie z regułami określonymi w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

- art. 394 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK