| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy gmina może korygować faktury wystawione przez urząd gminy

Czy gmina może korygować faktury wystawione przez urząd gminy

Po zarejestrowaniu naszej gminy jako czynnego podatnika VAT (w miejsce urzędu gminy) nadal zdarza się, że kontrahenci wystawiają nam faktury tylko z danymi urzędu, danymi urzędu i naszym NIP, bądź jego NIP i naszymi danymi. Czy mamy prawo w takim przypadku wystawić fakturę korygującą oraz przyjmować noty korygujące do faktur wystawionych jeszcze przez urząd przed przerejestrowaniem?

Tak. Formalna zmiana podatnika VAT z urzędu na gminę w momencie rejestracji gminy dla celów VAT i jednocześnie przejęcie i kontynuowanie przez gminę rozliczeń z tytułu tego podatku jest czynnością techniczną, porządkującą i neutralną, m.in. dla prawa do korygowania faktur, a w ślad za tym - deklara­cji VAT w sytuacji wystąpienia różnych zdarzeń gospodarczych wymagających skorygowania rozliczeń z tytułu podatku VAT.

Skoro podatnikiem podatku VAT jest gmina a nie urząd, to również gmina powinna być podmiotem wykazywanym na fakturach VAT. Jednak nieprawidłowe zarejestrowanie przez organ po­datkowy urzędu jako podatnika VAT nie powinno powodować negatywnych skutków dla gminy. Dlatego w opisanej w pytaniu sytuacji gmina jest uprawniona do wystawiania faktur korygujących do faktur wysta­wionych na urząd, dotyczących transakcji w okresie, w którym czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT był urząd, a także ma prawo przyjmować faktury korygujące wystawione na urząd oraz noty korygu­jące do faktur wystawionych przez urząd w okresie, w którym czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT był urząd.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 grud­nia 2012 r. (sygn. IPPP2/443-1142/12-2/BH), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy: 

Gmina będzie miała prawo do wystawienia ewentualnych faktur sprzedażowych, faktur korygujących do faktur wystawionych na Urząd dotyczących transakcji w okresie, w którym czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT był Urząd jak również Gmina będzie miała prawo do przyj­mowania i w razie potrzeby wykazywania w rozliczeniach z tytułu VAT faktur korygujących wystawionych na Urząd oraz not korygujących do faktur wystawionych przez Urząd w okresie, w którym czynnym i za­rejestrowanym podatnikiem VAT był Urząd. Jak wskazano bowiem, wcześniej wszystkie rozliczenia skła­dane przez Urząd są traktowane jako rozliczenia składane przez Gminę.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »