| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak wystawić fakturę korygującą, gdy zamiast zwolnienia opodatkowano usługę

Jak wystawić fakturę korygującą, gdy zamiast zwolnienia opodatkowano usługę

W wystawionej za usługi fakturze wykazałem wartość swojego wynagrodzenia wraz z podatkiem VAT, zgodnie z zawartą umową. Obecnie okazało się, że moje usługi korzystają ze zwolnienia z VAT. Czy w takim przypadku korygując fakturę mogę potraktować cenę brutto z faktury pierwotnej jako cenę netto? Wówczas wartości te będą zgodne z zawartą umową, której nie można zmienić, gdyż została ona zawarta w wyniku wygranego przetargu, a tym samym nie może już ulec zmianie wartość przedmiotu zamówienia.

W opisanej w pytaniu sytuacji powinien Pan skorygować pierwotnie wystawioną fakturę, wystawiając korektę z zastosowaniem zwolnienia z VAT. Zgodnie bowiem z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT fakturę korygującą wystawia się w razie stwierdzenia pomyłki, m.in. w stawce podatku, a z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Przy czym, kwotą należną z tytułu przeprowadzonych prac jest wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej między stronami transakcji, należne i zapłacone Panu przez nabywcę usługi. Zatem cena, jaką nabywca usługi zobowiązany był zapłacić Panu jako usługodawcy za wykonaną usługę, akcep­towana przez obie strony umowy, powinna być wykazana na wystawionej korekcie faktury odnośnie do tej transakcji z zastosowaniem właściwej stawki podatku. Czy jednak powinna być to kwota netto, czy brutto z faktury pierwotnej, przesądza treść umowy oraz wola obu stron.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycz­nia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1100/12-4/AO) czytamy:

W świetle powyższego, skoro w przedmiotowej sprawie wystawiona faktura dotyczyła wyłącznie MF usługi opodatkowanej podatkiem od towarów i usług a winna dotyczyć również usług zwolnio­nych od podatku właściwym jest wystawienie faktury korygującej. W wystawionej fakturze, wy­kazując wyłącznie usługi opodatkowane, niewątpliwie dopuszczono się pomyłki w kwocie podatku. Tym samym, powodem wystawienia faktury korygującej w niniejszych okolicznościach jest zastosowanie pra­widłowej stawki podatku. Jednakże jak słusznie zauważył Wnioskodawca o wysokości ceny, jaką jest obowiązany zapłacić nabywca towaru lub usługi decyduje treść umowy. O tym, czy będzie to kwota brut­to czy netto decydują strony umowy.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »