| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak skorygować termin płatności wykazany na fakturze błędnie, tzn. sprzecznie z umową

Jak skorygować termin płatności wykazany na fakturze błędnie, tzn. sprzecznie z umową

Otrzymaliśmy fakturę, w której został wskazany termin płatności krótszy niż wynikający z zawartej umowy. Czy możemy poprawić ten błąd notą korygującą, czy też musimy zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej?

Zasadniczo obowiązek korygowania błędów na fakturach dotyczy tylko tych informacji, które mają znaczenie dla właściwego rozliczenia podatku, bądź też ich zamieszczenie na fakturze jest wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli więc termin płatności może mieć znaczenie dla prawidłowe­go rozliczenia VAT (np. ocena prawa wierzyciela/obowiązku dłużnika skorygowania VAT w ramach ulgi na złe długi), to błąd polegający na jego określeniu sprzecznie z umową powinien zostać poprawiony. Nie należy on do danych, dla których poprawiania zastrzeżona jest forma faktury korygującej. Dlatego dopuszczalne jest poprawienie go zarówno poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę, jak i faktury korygującej przez sprzedawcę.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 maja 2013 r. (sygn. ITPP1/443-176a/13/MN) czytamy:

Analizując powyższe przepisy wskazać należy, iż w przypadku, gdy - jak wynika z wniosku MF - w fakturze zawarty zostanie błędny termin płatności (niezgodny z rzeczywistą wolą stron trans­akcji), za prawidłowe należy uznać postępowanie Wnioskodawcy, polegające na:

  • wystawieniu faktury korygującej do faktury dokumentującej dostawę towarów i/lub usług dokona­nych przez Wnioskodawcę, w której korektą objęta będzie pozycja faktury odnosząca się do termi­nu płatności;
  • wystawieniu faktury nazwanej notą korygującą do faktury otrzymanej przez Wnioskodawcę, dokumen­tującą nabycie towarów i/lub usług, w której korektą objęta będzie pozycja faktury odnosząca się do terminu płatności.

Pozycja faktury dotycząca terminu płatności nie jest obligatoryjna (wymagana) przez powołane wy­żej przepisy, jednakże jeżeli będzie zawarta w fakturze i określona w błędny sposób, nie ma przeszkód prawnych, aby w oparciu o fakturę korygującą lub odpowiednio fakturę nazwaną notą korygującą błąd ten został skorygowany.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2, art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK