| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy zrobić korektę błędnej stawki VAT na fakturze pierwotnej z powodu nieprawidłowej kwalifikacji usług

Kiedy zrobić korektę błędnej stawki VAT na fakturze pierwotnej z powodu nieprawidłowej kwalifikacji usług

Prowadzimy działalność w zakresie nauczania języków obcych w kraju i za granicą poprzez platformy e-learningowe, na których oferujemy kursy językowe. Z powodu błędnej kwalifikacji naszych usług co do ich rodzaju, dotychczas wystawialiśmy faktury ze stawką 23% VAT, chociaż świadczone przez nas usługi są zwolnione z VAT. Wystawiliśmy faktury korygujące, obejmujące zmianę stawki z podstawowej na zwolnienie z VAT. Kiedy powinniśmy je ująć do rejestrów i deklaracji VAT?

Jeśli po wystawieniu faktury VAT wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, to w takim przypadku należy wystawić fakturę korygującą. Zatem fak­tura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Jedną z przyczyn obligują­cych do wystawienia faktury korygującej jest pomyłka co do stawki podatku.

Wynika to wprost z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. W opisanej w pytaniu sytuacji faktury korygujące wystawione z powodu błędnej stawki VAT wykazanej na fakturach pierwotnych powinni Państwo ująć w rejestrach i deklaracjach VAT zgodnie z zasadami określonymi w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT. Tak więc, prawo zmniejszenia kwo­ty podatku należnego będzie Państwu przysługiwało w miesiącu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, pod warunkiem uzyskania przez Państwa potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, dla którego wystawiono fakturę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.

Uzy­skanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji po­datkowej za dany okres rozliczeniowy, uprawnia Państwa do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to zostanie przez Państwa uzyskane.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lipca 2013 r. (sygn. ILPP1/443-279/13-5/MK) czytamy:

(...) w przypadku gdy Wnioskodawca winien stosować dla świadczonych usług zwolnienie od MF podatku, a wcześniej opodatkował tę usługę stawką 23%, ma prawo do skorygowania podatku należnego, z uwzględnieniem okresu o którym mowa w art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Ponadto, Wnioskodawca jest uprawniony do skorygowania podatku należnego wynikającego z faktur korygujących, na zasadach i terminach określonych w art. 29 ust. 4a-4c ustawy [obecnie art. 29a ust. 13­15 ustawy - przyp. autora]. Należy jednocześnie podkreślić, iż Zainteresowany ma uprawnienia do rozli­czenia faktur korygujących w deklaracjach VAT-7, pod warunkiem posiadania potwierdzenia odbioru tych faktur przez nabywców.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 13 i 14, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »