| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można skorygować faktury „do zera", gdy sąd nie uznał zasadności roszczeń

Czy można skorygować faktury „do zera", gdy sąd nie uznał zasadności roszczeń

W prawomocnym wyroku, który zapadł wskutek skierowania przez nas sprawy do sądu, sąd orzekł o bezzasadności naszych roszczeń wobec kontrahenta, których dochodziliśmy na podstawie wystawionych mu faktur i oddalił powództwo. Czy w takim przypadku możemy na podstawie wyroku sądowego wystawić faktury korygujące podstawę opodatkowania i kwotę należnego podatku VAT „do zera" i ująć je w deklaracji za miesiąc, w którym uzyskamy potwierdzenie ich odbioru przez kontrahenta?

Tak. W opisanej w pytaniu sytuacji mają Państwo prawo wystawić fakturę korygującą, która będzie stanowiła podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania, a tym samym wartości należnego podatku VAT. Zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania reguluje art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

Jak wynika z jego treści, prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego będzie Pań­stwu przysługiwało w miesiącu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, pod warunkiem uzyskania przez Państwa potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, dla którego wystawiono fak­turę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym na­bywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Państwa do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to zostanie przez Państwa uzyskane.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-446/13-2/BH) czytamy:

(...) w sytuacji gdy przez Wnioskodawcę wystawione zostały faktury korygujące „do zera" faktury MF pierwotne, tj. faktury korygujące, w których podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należ­nego uległa zmniejszeniu w stosunku do podstawy i kwoty podatku określonych w wystawionej fakturze, wówczas - zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 29 ust. 4a ustawy o VAT [obecnie art. 29a ust. 13 ustawy o VAT - przyp. autora] Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia, deklaracji podatkowej za dany okres rozli­czeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korek­ty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Przy czym zaznaczyć należy, iż uzyskanie przez Wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054;

ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »