| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można dokonać korekty, gdy do usług druku była stosowana stawka podstawowa VAT

Czy można dokonać korekty, gdy do usług druku była stosowana stawka podstawowa VAT

Od kilku lat drukujemy czasopismo (PKWiU 58.14.11) na zlecenie wydawnictwa w ilości nieprzekraczającej 1000 szt. kwartalnie. Ponieważ nie mieliśmy potwierdzenia, że czasopismu temu został nadany numer ISSN, ani też w żadnym miejscu nie był uwidoczniony jego nakład, to na fakturach za wytworzenie i dostawy tego czasopisma stosowaliśmy stawkę 22% VAT (a od 1 stycznia 2011 r. - 23%). Obecnie wydawnictwo zwróciło się do nas o skorygowanie faktur za 5 lat wstecz, przedkładając pismo (opatrzone bieżącą datą) o nadaniu czasopismu numeru ISSN już od 2000 r. Czy powinniśmy skorygować nasze faktury wstecz, tak jak żąda tego klient?

Tak, gdyż druk opisanego w pytaniu czasopisma zostały przez Państwa błędnie opodatkowany pod­stawową stawką podatku, tj. 22% do 31 grudnia 2010 r. i 23% od 1 stycznia 2011 r., zamiast stawką prefe­rencyjną, tj. 7% do 31 grudnia 2010 r. i 8% od 1 stycznia 2011 r.

Wykonywany druk czasopisma dla wydaw­nictwa dla celów VAT należy sklasyfikować jako jego dostawę i zastosować właściwą dla niego stawkę. Dlatego też powinni Państwo dokonać korekty powyższych stawek podatku poprzez wystawienie faktur korygujących. Należy podkreślić, że nie jest możliwe zastosowanie przez Państwa do dostawy tych cza­sopism preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związ­ku z pozycją 34 załącznika nr 10 do tej ustawy.

Czasopisma te objęte są co prawda klasyfikacją PKWiU 58.14.1 „Czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych)", ukazują się w regularnych odstępach czasu (kwartał) w nakładzie nie wyższym niż 15 000 egzemplarzy (1000 sztuk kwartalnie), jednakże nie jest na nich uwidoczniona wysokość nakładu, a tym samym nie są spełnione wszystkie warunki umożliwiające zastosowanie tej właśnie stawki podatku VAT.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

- art.106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »