| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy konieczna jest korekta faktury w razie przekazania zaliczki nowemu podmiotowi

Czy konieczna jest korekta faktury w razie przekazania zaliczki nowemu podmiotowi

Jesteśmy firmą deweloperską. W ramach realizacji inwestycji zawarliśmy szereg umów przedwstępnych z osobami zainteresowanymi nabyciem lokali, przyjmując od nich zaliczki na poczet zakupu. Zaliczki te udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi przez nas na przyszłych kupujących. W związku ze sprzedażą inwestycji i zawarciem trójstronnych porozumień o przekazaniu zaliczek na rzecz nabywcy inwestycji za zgodą kupujących, wystawiliśmy kupującym faktury korygujące pierwotne faktury zaliczkowe „do zera". Czy w takiej sytuacji, nie dokonując faktycznie zwrotu zaliczek kupującym, mieliśmy prawo wystawić faktury korygujące?

W opisanej w pytaniu sytuacji Państwa postępowanie było prawidłowe. Z pytania wynika, że udoku­mentowali Państwo przyjęcie zaliczek fakturami, zgodnie z momentem powstania obowiązku podatko­wego z tego tytułu. Natomiast w momencie podpisania porozumień trójstronnych zaliczki uiszczone na Państwa rzecz stały się kwotami nienależnymi, a jako takie powinny zostać zwrócone kupującym.

Jednak żaden przepis prawa nie reguluje kwestii sposobu, w jaki ów zwrot powinien zostać dokonany. Dlatego też zobowiązanie się przez Państwa wobec kupujących, że zwrot ten nastąpi poprzez prze­kazanie tych zaliczek nabywcy inwestycji należy uznać za dopuszczalne i mające taki sam skutek, jak w przypadku, w którym zaliczka zwrócona zostałaby przez Państwa bezpośrednio kupującemu.

Wystawienie przez Państwa faktur korygujących jest więc konsekwencją tego zdarzenia, umożliwiając rozliczenie podatku VAT zgodnie z rzeczywistym przebiegiem tego zdarzenia gospodarczego, i jest bezspornie uzasadnione w świetle treści art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Z kolei nabywca inwesty­cji, jako nowa strona transakcji, powinien udokumentować przyjęty w porozumieniach trójstronnych sposób rozliczeń poprzez wystawienie faktur zaliczkowych na kupujących na kwoty „przejętych" od Państwa zaliczek.

Zatem wystawienie faktur korygujących umożliwiło prawidłowe udokumentowanie rzeczywiście zaistniałych zdarzeń gospodarczych, gdyż w przeciwnym razie w chwili zbycia inwestycji i podpisania trójstronnych porozumień w obrocie prawnym pozostałyby wystawione uprzednio przez Państwa faktury zaliczkowe, których powiązanie z jakąkolwiek przyszłą skonkretyzowaną transakcją byłoby niemożliwe.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK