| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy konieczna jest korekta faktury w razie przekazania zaliczki nowemu podmiotowi

Czy konieczna jest korekta faktury w razie przekazania zaliczki nowemu podmiotowi

Jesteśmy firmą deweloperską. W ramach realizacji inwestycji zawarliśmy szereg umów przedwstępnych z osobami zainteresowanymi nabyciem lokali, przyjmując od nich zaliczki na poczet zakupu. Zaliczki te udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi przez nas na przyszłych kupujących. W związku ze sprzedażą inwestycji i zawarciem trójstronnych porozumień o przekazaniu zaliczek na rzecz nabywcy inwestycji za zgodą kupujących, wystawiliśmy kupującym faktury korygujące pierwotne faktury zaliczkowe „do zera". Czy w takiej sytuacji, nie dokonując faktycznie zwrotu zaliczek kupującym, mieliśmy prawo wystawić faktury korygujące?

W opisanej w pytaniu sytuacji Państwa postępowanie było prawidłowe. Z pytania wynika, że udoku­mentowali Państwo przyjęcie zaliczek fakturami, zgodnie z momentem powstania obowiązku podatko­wego z tego tytułu. Natomiast w momencie podpisania porozumień trójstronnych zaliczki uiszczone na Państwa rzecz stały się kwotami nienależnymi, a jako takie powinny zostać zwrócone kupującym.

Jednak żaden przepis prawa nie reguluje kwestii sposobu, w jaki ów zwrot powinien zostać dokonany. Dlatego też zobowiązanie się przez Państwa wobec kupujących, że zwrot ten nastąpi poprzez prze­kazanie tych zaliczek nabywcy inwestycji należy uznać za dopuszczalne i mające taki sam skutek, jak w przypadku, w którym zaliczka zwrócona zostałaby przez Państwa bezpośrednio kupującemu.

Wystawienie przez Państwa faktur korygujących jest więc konsekwencją tego zdarzenia, umożliwiając rozliczenie podatku VAT zgodnie z rzeczywistym przebiegiem tego zdarzenia gospodarczego, i jest bezspornie uzasadnione w świetle treści art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Z kolei nabywca inwesty­cji, jako nowa strona transakcji, powinien udokumentować przyjęty w porozumieniach trójstronnych sposób rozliczeń poprzez wystawienie faktur zaliczkowych na kupujących na kwoty „przejętych" od Państwa zaliczek.

Zatem wystawienie faktur korygujących umożliwiło prawidłowe udokumentowanie rzeczywiście zaistniałych zdarzeń gospodarczych, gdyż w przeciwnym razie w chwili zbycia inwestycji i podpisania trójstronnych porozumień w obrocie prawnym pozostałyby wystawione uprzednio przez Państwa faktury zaliczkowe, których powiązanie z jakąkolwiek przyszłą skonkretyzowaną transakcją byłoby niemożliwe.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »