| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy rozliczać faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej

Kiedy rozliczać faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej

Sprzedajemy energię elektryczną klientom biznesowym i indywidualnym, którzy zużywają ją do własnych celów. Faktury za dostawę energii elektrycznej będą wystawiane z terminem płatności przypadającym po terminie wystawienia faktury. W praktyce zdarza się, że wystawiając te faktury popełniamy błąd sami albo też z przyczyn od nas niezależnych (np. błędne odczyty liczników energii elektrycznej przekazywane przez podmiot trzeci, z którym współpracujemy). Wówczas wystawiamy faktury korygujące, zarówno zwiększające, jak i zmniejszające podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Kiedy powinny one zostać ujęte w rejestrach i deklaracjach VAT?

W opisanej w pytaniu sytuacji wystawioną przez Państwa fakturę korygującą na plus, z powodów, któ­re powstaną po wystawieniu faktury pierwotnej, powinni Państwo zaewidencjonować w rejestrze VAT za miesiąc, w którym zostanie wystawiona faktura korygująca. Identycznie będzie w przypadku wystawienia faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, gdyż aby ująć fakturę korygują­cą w rejestrze VAT, a następnie w deklaracji VAT, wystarczy samo wystawienie faktury korygującej.

Jak bowiem stanowi art. 29a ust. 15 ustawy o VAT, ogólnego terminu rozliczenia faktury korygującej, która zmniejsza wartość podstawy opodatkowania wraz z kwotą podatku należnego, wynikającego wprost z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, nie stosuje się do faktur korygujących zmniejszających podstawę opodat­kowania oraz zmniejszających wartość podatku VAT należnego (faktur korygujących na minus), wysta­wianych z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Oznacza to, że w odniesieniu do faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej nie istnieje obowiązek ustawowy posiadania potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę.

Dlatego też fakturę korygującą na minus z tytułu sprzedaży energii elek­trycznej należy ująć w rejestrze VAT w miesiącu jej wystawienia.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 10, 13 i 15, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »