| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy podpis kontrahenta na fakturze korygującej jest obowiązkowy

Czy podpis kontrahenta na fakturze korygującej jest obowiązkowy

Z różnych przyczyn wystawiamy naszym kontrahentom faktury korygujące. Niektórzy z nich odmawiają ich podpisania. Czy możemy ich jakoś zmusić, żeby na tych fakturach składali swój podpis?

Nie. Nie mają Państwo ku temu żadnych podstaw prawnych. Obowiązek podpisywania faktur - i to za­równo przez dostawcę, jak i nabywcę - został zniesiony. Dlatego, jeśli kontrahent zdecyduje się podpisać fakturę, to czyni to wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Ta zasada dotyczy również faktur korygujących, gdyż żaden przepis nie wprowadza odrębnego obowiązku ich podpisywania.

Co do zasady, istnieje tylko obowiązek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej, a uzyskanie podpisu nabywcy na takiej fakturze jest tylko jedną z kilku możliwych form takiego potwierdzenia. Należy przy tym podkreślić, że przepisy nie wymuszają na kontrahencie żadnej aktywności w celu ułatwienia dostawcy realizacji tego obowiązku. Nie grożą mu bowiem żadne sankcje za uchylanie się od dokonania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i przekazania go dostawcy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 13, 14 i 15 pkt 4, art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »