| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak dokonać korekty faktury niezawierającej daty dostawy

Jak dokonać korekty faktury niezawierającej daty dostawy

Wysyłając towar kontrahentom dołączamy do niego fakturę. Ponieważ towary przewożą wynajęte przez nas firmy transportowe, w momencie wystawiania faktury nie znamy dokładnej daty dostawy, gdyż zgodnie z warunkami dostaw uzgodnionymi w umowach z klientami datą dostawy towaru jest moment dostarczenia go klientowi. Nie wpisujemy więc daty dostawy na fakturze przekazywanej wraz z towarem kontrahentowi. Czy w momencie otrzymania dokumentów potwierdzających odbiór towaru opatrzonych datą powinniśmy wystawić fakturę korygującą, uzupełniając w ten sposób tę pozycję faktury?

Nie. Nie mają Państwo w takim przypadku obowiązku wystawiania faktury korygującej, gdyż faktura pierwotna została wystawiona prawidłowo i nie zaistniała żadna okoliczność, z którą przepisy wiążą ko­nieczność wystawienia faktury korygującej. Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT fakturę korygującą

- wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

- udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT,

- udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT,

- dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT,

- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Należy podkreślić, że brak daty dostawy na fakturze, w przypadku gdy nie jest ona znana sprzedawcy w momencie jej wystawiania, nie może być również potraktowany jak pomyłka w rozumieniu przytoczone­go wyżej art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, obligująca do wystawienia faktury korygującej. Ponadto, zgod­nie z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów tylko wówczas, gdy jest ona określona i różni się od daty wystawienia faktury. W opisa­nym w pytaniu przypadku ta data nie jest Państwu znana, a tym samym jej umieszczenie na fakturze nie jest wymagane. Data ta będzie wynikać z dokumentów potwierdzających odbiór towaru przez kontrahenta, więc transakcja ta zostanie prawidłowo udokumentowana za pomocą faktury wraz z tymi dokumentami.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106e ust. 1 pkt 6, art. 106j ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »