| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy trzeba wystawić fakturę korygującą po udzieleniu skonta

Czy trzeba wystawić fakturę korygującą po udzieleniu skonta

Zgodnie z treścią art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT wyłączone z podstawy opodatkowania są kwoty stanowiące obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Jak w związku z tym należy obecnie dokumentować udzielenie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty? Czy nadal należy wystawiać fakturę korygującą?

Istotne jest to, kiedy nastąpi udzielenie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Zatem, gdy udzielenie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty nastąpi najpóźniej w momencie wystawiania faktury (nawet gdy nie nastąpiła jeszcze zapłata) rabat wykazujemy na fakturze. Nie wystawiamy wówczas faktury korygującej. Udzielenie rabatu już po wystawieniu faktury wymaga wystawienia faktury korygującej.

Zdaniem organów podatkowych, gdy przed wystawieniem faktury nie został spełniony jeszcze waru­nek, aby udzielić takiego rabatu, tj. płatność, faktura powinna być wystawiona na całą należność, a na­stępnie powinna być wystawiona faktura korygująca. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 maja 2014 r. (sygn. ILPP2/443-210/14-2/Akr) czytamy:

Wskazać bowiem należy, że rabat z tytułu wcześniejszej zapłaty (skonto) ma charakter warunkowy. Jest on przyznawany pod warunkiem zawieszającym dopiero z chwilą ziszczenia się warun­ku w razie wcześniejszej zapłaty. Jeśli zaś warunek ziszcza się już po dostawie, to wówczas ra­bat jest przyznawany po dokonaniu transakcji. Nie może on więc być uwzględniony w momencie wystawienia faktury. Wówczas bowiem jeszcze nie wiadomo, czy rabat ten faktycznie zostanie przyznany, czy też nie.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 7 pkt 1, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »