| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy na fakturze kwota podatku VAT musi być podana w złotych

Czy na fakturze kwota podatku VAT musi być podana w złotych

Dostałem od kontrahenta fakturę, na której nie tylko kwota netto, ale i wartość podatku VAT jest w euro. Co mam zrobić z taką fakturą?

Niestety, taka faktura jest błędna. Kwota podatku VAT powinna być na niej podana w złotych. Może Pan teraz postąpić dwojako.

Sposób pierwszy - naszym zdaniem najlepszy. Może Pan przyjąć założenie, że przeliczenia waluty na euro powinien dokonać sprzedawca. Jeśli bowiem na fakturze brakuje wielkości podatku VAT w złotych, podatnik ma prawo wystąpić do sprzedawcy, żeby ten wystawił fakturę korygującą i określił w niej kwotę VAT w złotych. Nabywca nie może tego zrobić sam notą korygującą.

Druga możliwość jest zgodna z prawem, ale - naszym zdaniem - ryzykowna. Może Pan samodzielnie ustalić właściwy kurs waluty i przeliczyć kwotę podatku VAT na złote. To rozwiązanie jest bezpieczne tyl­ko wtedy, gdy zna Pan dokładną datę powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi lub wykonania dostawy, albo jeśli obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczegól­ny, odradzamy samodzielne przeliczanie wartości VAT. Może się bowiem okazać, że przy okazji zawyży Pan kwotę podatku do odliczenia, bo przyjmie niewłaściwy (za wysoki) kurs do przeliczenia waluty. Dla­tego też w podobnych przypadkach radzimy raczej występować do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK