| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak wystawiać faktury w przypadku sprzedaży wysyłkowej

Jak wystawiać faktury w przypadku sprzedaży wysyłkowej

Francuski klient ma zamiar kupić ode mnie towar. Chce, żebym mu go wysłał pocztą, a on zapłaci za niego przy odbiorze. Jaką fakturę mam mu wystawić? Jak mam przeliczyć euro na złote?

Z opisu wynika, że dokonuje Pan dostawy za zaliczeniem pocztowym. Ma Pan prawo wystawić fak­turę, choć formalnie nastąpi to jeszcze przed dostawą towaru. Na szczęście, obowiązujące od 2014 r. przepisy zezwalają na wystawienie faktury 30 dni przed dokonaniem dostawy.

Kłopot polega bowiem na tym, że w przypadku takiej sprzedaży nie da się precyzyjnie określić daty dostawy. W momencie wysyłki towaru sprzedawca nie wie przecież, kiedy klient przesyłkę odbierze, dlatego może wystawić fakturę, w której nie poda daty sprzedaży towaru (jego dostawy). Chociaż z prawnego punktu widze­nia taka faktura będzie prawidłowa, lepiej postarać się o dokument, który jednoznacznie wskaże, kiedy klient towar odebrał. Najprościej wykupić na poczcie odpowiednią usługę.

Gdy faktura wystawiana jest przed dokonaniem dostawy, właściwym do przeliczenia kursem waluty jest średni kurs NBP z dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a, art. 31a ust. 1, art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »