| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Premie pieniężne dokumentowane fakturą

Premie pieniężne dokumentowane fakturą

Otrzymujemy premie pieniężne za zapewnienie produktom pochodzącym od dostawców właściwej ekspozycji w punktach sprzedaży. W umowie z klientem zobowiązujemy się do zapewnienia w sklepach produktom tych dostawców miejsc nie gorszych niż ekspozycja głównych konkurentów dostawcy, według planu ułożenia produktów ustalonym przez dostawcę. Czy powinniśmy otrzymanie takiej premii pieniężnej udokumentować fakturą VAT czy notą obciążeniową, bo spotkaliśmy się z rozbieżnymi opiniami w tej kwestii?

W opisanej w pytaniu sytuacji właściwe będzie udokumentowanie otrzymanej premii pieniężnej faktu­rą. Jest ona bowiem Państwu wypłacana za zapewnienie produktom pochodzącym od dostawców właści­wej ekspozycji we wszystkich ustalonych punktach sprzedaży. Tym samym, czynności te mają charakter usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

A ponieważ otrzymana premia pieniężna stanowi rodzaj wynagrodzenia za określone zachowanie się nabywcy w stosunku do sprzedawcy, które jest przyzna­wane za spełnienie określonych warunków, to należy uznać, że płatność w formie premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 maja 2014 r. (sygn. ITPP1/443-162/14/AP) czytamy:

(...) skoro jak wskazano we wniosku, wypłata wynagrodzenia (premii) uzależniona jest od określo­nego zachowania Spółki, polegającego na zapewnieniu produktom dostawców miejsca w skle­pach nie gorszych niż ekspozycja głównych konkurentów dostawcy, według planogramu ułoże­nia produktów ustalonym przez dostawcę oraz zobowiązania się Spółki do zapewnienia ciągłości zamówienia pełnego asortymentu dostawcy przez wszystkie placówki sieci grupy, to czynności te mają charakter działań promocyjno-marketingowych zmierzających do zwiększenia (intensyfikacji) poziomu sprzedaży towarów i należy uznać je za świadczenie usług, zgodnie z powołanym art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, otrzymując premie pieniężne będące wynagrodzeniem za świadczenie usług, Spółka zobowiązana jest dokumentować je - zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy - fakturą.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 8 ust. 1, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »