| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy koszty delegacji pracownika można wykazać na fakturze VAT

Czy koszty delegacji pracownika można wykazać na fakturze VAT

Wykonuję zawód radcy prawnego we własnej kancelarii. Przyjąłem zlecenie na zastępstwo prawne w sądzie, który jest znacznie oddalony od siedziby zleceniodawcy (innego radcy prawnego). W zawartej umowie dopuściliśmy możliwość wykonania czynności nią objętych przez mojego aplikanta, którego zatrudniam na umowę o pracę. W takim przypadku to ja jestem zobowiązany pokryć koszty jego delegacji. Czy mogę te koszty udokumentować notą obciążeniową, nie uwzględniając ich tym samym w fakturze, którą wystawię za tę usługę?

Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji koszty delegacji Pana pracownika związane z udziałem w rozprawie w sądzie w ramach realizacji zleconej usługi zastępstwa prawnego nie mogą zostać udokumentowane osobno notą obciążeniową. Powinien Pan wykazać je na fakturze wraz z pozostałą kwotą wynagrodzenia składającą się na otrzymaną przez Pana należność od zleceniodawcy. Koszty te stanowią bowiem skła­dową kwoty należnej Panu od nabywcy usługi, który jest jej beneficjentem.

Wystąpi zatem bezpośredni związek między korzyścią zleceniodawcy a delegacją Pana pracownika, za którego pośrednictwem zre­alizuje Pan zawartą umowę. Z tego powodu nie można uznać, że tylko to pozostałe wynagrodzenie jest zapłatą za wykonaną usługę, a koszty delegacji pracownika są innym od tego wynagrodzenia składnikiem zapłaty.

Z przytoczonych w pytaniu warunków umowy wynika przecież jednoznacznie, że na przekazaną Panu przez zleceniodawcę kwotę za realizację zlecenia składać się będzie zarówno wynagrodzenie za wykonanie usługi, jak i zwrot kosztów delegacji aplikanta, stanowiąc tym samym element kalkulacji osta­tecznej wielkości wynagrodzenia za tę usługę.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lu­tego 2013 r. (sygn. IBPP1/443-1209/12/AW) czytamy:

Kwotę należną Wnioskodawcy obejmującą wynagrodzenie, w skład którego wchodzi zapłata za usługę zastępstwa prawnego wraz ze zwrotem kosztów delegacji pracownika zleceniobiorcy, należy traktować jako zapłatę za świadczenie usługi podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obrotem jest bowiem kwota należna z tytułu sprzedaży obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. Spełniona zatem zostanie przesłanka istnienia związku pomiędzy tą zapłatą a otrzymaniem przez zleceniodawcę świadczenia, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że owa zapłata podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK